Newsletter

39. WFF już za nami. Warszawska Fundacja Filmowa zaprasza do lektury wywiadów z twórcami filmów

26.10.2023, 14:40aktualizacja: 26.10.2023, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Warszawska Fundacja Filmowa poleca artykuły na stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Śmierć to samotna sprawa – Jorge Hernandez Aldana opowiada o zwycięskim filmie „Cień Catireˮ.

Czy podczas kręcenia myślałeś o westernach? I o tych wszystkich legendarnych „silnych, milczących typach”?

„Western, o którym wspominasz, wywodzi się bezpośrednio z życia bohaterów i ducha krajobrazu. My też ulegliśmy czarowi tego świata. Chcieliśmy opowiedzieć historię zainspirowaną zarówno nim, jak i codziennymi zmaganiami, z którymi trzeba się zmierzyć, by przetrwać. Z drugiej strony, ten bezlitosny krajobraz jest też potężnym tłem, odzwierciedlającym podróż w głąb duszy Benigno i jego przeszłości jako banity znanego jako Catire. Muszę jednak przyznać, że nawet biorąc to wszystko od uwagę, jestem wielkim fanem westernów takich jak >>Poszukiwacze<<.

Jakie słowa można wypowiedzieć po skrzywdzeniu tych, których się kocha? Co dzieje się w środku człowieka, który wierzy, że nie zasługuje na szansę, na odkupienie? Myślę, że właśnie w tym znalazłem klucz do tej postaci i do jej otoczenia. Do życia, które prowadzi, i wrogów, którzy go ścigają”.

Przeczytaj cały wywiad: https://wff.pl/pl/blog/39-the-shadow-of-catire

Więcej niż tylko komedia – tak o filmie „Niewidzialna walkaˮ mówi występujący w nim aktor, Ursel Tilk.

Co pomyślałeś o tej historii, kiedy po raz pierwszy przeczytałeś scenariusz? Duchowość jest w niej ważna, ale jest też, no cóż, zupełnie zwariowana.

„Za pierwszym razem byłem po prostu zdumiony i zaskoczony tym, jak piękna i jednocześnie komiczna jest ta opowieść. Czułem się niesamowicie szczęśliwy, że mogę być częścią tej podróży. To było dla mnie, i zresztą nadal jest, mistyczne przeżycie. Ten film potrafi przybliżyć do religii i różnych stojących za nią idei, ale robi to w tak fascynujący i wyzwalający sposób”.

Twoja postać jest zabawna, ponieważ zawsze czegoś poszukuje. Może wydawać się śmieszna, ale wierzysz, że ten mężczyzna naprawdę potrzebuje w swoim życiu czegoś więcej.

„Rafael jest pełen radości, to prawda. Po prostu wierzy, że Bóg ma wobec niego plany. Ta wiara jest tak silna, że zawsze udaje mu się znaleźć na to sposób.

Kiedy szukaliśmy odpowiedniego stylu aktorskiego, mniej było mówienia, a więcej działania. Rainer po prostu otworzył nam pewne drzwi, a my musieliśmy przez nie przejść. Mimo to zawsze był tuż obok i sam próbował często różnych rzeczy. Muszę przyznać, że było to wspaniałe i inspirujące poszukiwanie. Ten proces był dla mnie bardzo wyzwalający jako aktora: zarówno podczas prób przed rozpoczęciem zdjęć, jak i później. Chodziło o zagranie tej roli w zabawny sposób, ale też o pokazanie w tym człowieku dziecięcej szczerości”.

Przeczytaj cały wywiad: https://wff.pl/pl/blog/39-the-invisible-fight

Humor często bazuje na tragedii – Agnieszka Elbanowska opowiada o filmie „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”.

Pani film przypomniał mi trochę stare polskie komedie, na których się wychowałyśmy.

„Tradycja polskich komedii jest dla mnie, oczywiście, bardzo cenna. W tych filmach, poza poczuciem absurdu, cenię też umiejętne czerpanie z naszej rzeczywistości.

Wychowałam się na filmach Stanisława Barei i Juliusza Machulskiego. Piwowskiego [reżysera kultowego >>Rejsu<<] wielbię. Wśród ważnych dla mnie twórców muszę wymienić też Felliniego, Formana i Woody’ego Allena. Cenię Jarmuscha, braci Coen, Roya Anderssona. W przypadku >>Chcesz pokoju, szykuj się do wojny<< filmowymi odniesieniami była jednak także seria dokumentalna Jacka Bławuta >>Kawaleria powietrzna<<, >>Czas apokalipsy<< Coppoli, >>Full Metal Jacket<< Kubricka, a nawet dokument >>Gdy nadejdzie wojna<< Jana Geberta”.

Wymienia Pani różnorodne tytuły: od zabawnych historii po filmy bardzo poważne, wręcz tragiczne. Czy takie połączenie było dla Pani ciekawe?

„Humor często bazuje na tragedii. Te filmy stanowiły też pewną podstawę merytoryczną, jeżeli chodzi o budowanie militarnego świata”.

Przeczytaj cały wywiad: https://wff.pl/pl/blog/39-pray-for-peace

Wywiady przeprowadziła Marta Bałaga.

Rozmowy z twórcami na kanale WFF na YouTube!

https://www.youtube.com/@WarsawFilmFestival/featured

Do zobaczenia w przyszłym roku podczas 40.WFF!

Źródło informacji: Warszawska Fundacja Filmowa

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2023, 14:40
Źródło informacji Warszawska Fundacja Filmowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii