Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Międzynarodowy Konkurs „Tańce i pląsy na patriotyczną nutę” organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 11 oraz miejski Wydział Edukacji. Do udziału zgłosiło się 8 zespołów tanecznych, przygotowanych przez 13 entuzjastów-instruktorów, nadzorujących zarówno stronę choreograficzną, jak i literacką i plastyczną prezentowanych układów. O ponadnarodowym charakterze konkursu przesądził udział ekip z litewskiego Czarnego Boru (ze szkoły, która za patronkę ma polską świętą katolicką, założycielkę Urszulanek Serca Jezusa Konającego Urszulę Leduchowską – Juodšilių šv. Uršulės Leduchovskos Gimnazija), z gimnazjum z łotewskiego Rezekne oraz ze Szkoły Ogólnokształcącej z ukraińskiego Starokonstantynowa. Częstochowskimi uczestnikami rywalizacji były szkoły podstawowe 14, 21, 24, 34 i 48.
Jury – siostra Milena Banach oraz Joanna Resakowska i Agata Arkabus z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ,,WOM” w Częstochowie – miało nie lada zagwozdkę, gdy przyszedł czas na przyznawanie punktacji kolejnym zespołom. Koniec końców w kategorii klas 1-3 I miejsce przyznano SP nr 24, a II – SP nr 48. W gronie klas 4-8 I miejsce zajęło Gimnazjum z Czarnego Boru na Litwie, II miejsce – SP nr 14, a III – SP nr 21.
Nie sposób było nie przyznać wyróżnień, skoro wszystkie popisy określano jako wspaniałe i wywołujące wiele wzruszeń. Wyróżniono zatem częstochowską SP nr 34, Gimnazjum z Rezekne oraz Liceum Ogólnokształcące ze Starokonstantynowa na Ukrainie.
Dzieci odebrały nagrody i gratulacje od naczelnika Wydziału Edukacji Rafała Piotrowskiego – oraz dyrektor SP nr 11 Marzeny Michalskiej.
Także w tym tygodniu jasnogórska Sala Papieska była sceną międzynarodowego koncertu ,,Wspólnota Serc”. Z zaproszenia skorzystali m.in. zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Pabiś, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski (który całe to wydarzenie zainicjował) oraz wicedyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Barbara Matczak.
Zaprezentowali się uczniowie i uczennice ze szkół z Litwy, Łotwy i Ukrainy, a także z częstochowskich, współpracujących z nimi placówek – SP nr 11, nr 21 oraz Zespołu Szkół Technicznych. Każda placówka przygotowała własny program słowno-muzyczny łączący elementy folkloru z tonami patriotycznymi. A na finał był pokaz strojów w narodowych barwach państw, z których pochodziły poszczególne ekipy młodych artystów.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 14.04.2025, 15:10 |
Źródło informacji | UM Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Julien's prezentuje aukcję „Channel Surfing” będącą uczczeniem historii telewizji na świecie
- 16.04.2025, 09:43
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PR Newswire
-
Image
RevitaLash® Cosmetics ogłasza zamiar zebrania 10 milionów dolarów na wsparcie inicjatyw na rzecz walki z rakiem piersi
- 16.04.2025, 09:05
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
„Światy Łączone Słowami” - prezentacja programu Republiki Korei - Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025
Korea to kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze, głęboko zakorzeniony w tradycji, a jednocześnie innowacyjny i wyznaczający światowe trendy w wielu dziedzinach. Zachwyca przy tym sztuką, muzyką i tańcem, ale przede wszystkim - literaturą, która zdobywa serca czytelników na całym świecie. Republika Korei jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.- 15.04.2025, 13:26
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Historia i Kultura
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ