Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tydzień Kuchni Polskiej to wydarzenie organizowane w celu podnoszenia świadomości na temat rodzimych potraw oraz wspierania lokalnych restauracji. W festiwalu, trwającym od 3 do 26 listopada, wzięło udział 400 restauracji z 219 miast. Restauracje przygotowały dwie wersje trzydaniowego menu w cenie 69 lub 99 zł. W karcie pojawiły się zarówno potrawy regionalne, takie jak między innymi: warmińskie dzyndzałki, jak również historyczne nawiązujące do działalności XIX wiecznego kucharza Jana Szyttlera.
Jak podkreśla Krzysztof Żurek, szef kuchni w restauracji „Trzy Rybki” w Hotelu Starym:
„Tegoroczna edycja festiwalu cieszyła się znacznie większym zainteresowaniem niż ubiegłe. Być może wpływ na to miała większa rozpoznawalność akcji. Goście szczególnie chętnie odwiedzali nasz lokal w weekendy, a z ich dobrą reakcją spotkał się turbot bałtycki w panko z sosem sardelowym i pieczoną kapustą z kminkiem. Rosnąca popularność akcji wskazuje, że kuchnia polska jest wciąż atrakcyjna dla znacznej rzeszy odbiorców” - dodaje.
Rozpropagowanie Tygodnia Kuchni Polskiej wsparli blogerzy, influencerzy, patroni medialni oraz ambasadorzy restauratorzy, między innymi: Bogdan Gałązka, senior szef i współwłaściciel „Stolica Cafe”, Adrian Gabryszak, szef kuchni w „M15”, Krzysztof Żurek, szef kuchni w restauracji „Trzy Rybki” w Hotelu Starym, Kamil Urbanik, szef kuchni w restauracji „Dwie Rzeki”, Paweł Powroźnik, szef kuchni w restauracji „P jak Pysznie”, Daniel Dąbrowski z restauracji „Pałac i Folwark Galiny” oraz Wojciech Klimas, szef kuchni w restauracji „Klimat”.
Więcej informacji na temat Tygodnia Kuchni Polskiej dostępnych jest na stronie: https://tydzienkuchnipolskiej.pl.
Patronami medialnymi akcji są: Przegląd Gastronomiczny, Wirtualna Polska, Poradnik Restauratora, Restauracja, Papaja, HorecaTrends, Portal Spożywczy, Szef Kuchni, FoodService, Horecanet oraz Nowości Gastronomiczne.
O Tygodniu Kuchni Polskiej
Tydzień Kuchni Polskiej odbywa się od 2018 w ramach jednego z kluczowych programów odpowiedzialności społecznej MAKRO, Polskich Skarbów Kulinarnych. Co roku w okolicach 11 listopada z okazji Święta Niepodległości goście mają okazję spróbować specjalnie przygotowanego trzydaniowego menu. Celem akcji jest promocja kuchni polskiej oraz wsparcie lokalnych restauracji.
Źródło informacji: Makro Cash
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.11.2023, 11:46 |
Źródło informacji | Makro Cash |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wiki Lubi Zabytki - konkurs fotograficzny w tym roku bije rekordy zgłoszeń
Wikimedia Polska przypomina, że do 30 września br. można wziąć udział w XII edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Celem konkursu jest fotografowanie polskich zabytków wpisanych do rejestrów, ich dokumentacja oraz zachowanie dla przyszłych pokoleń. Zdjęcia umieszczane są na Wikimedia Commons na wolnych licencjach, co umożliwi ich bezpłatne wykorzystywanie.- 17.09.2024, 09:09
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
-
Image
Lewicka: Kapuściński był pisarzem, który malował słowem PAP
„Ryszard Kapuściński był takim pisarzem który malował słowem. Miał taką niezwykłą zdolność nie tylko holistycznego, ale plastycznego ujmowania spraw złożonych: zjawisk, mechanizmów, procesów. Dla mnie, jako dziennikarza zajmującego się polityką, jest niezwykle inspirujące” – mówi Karolina Lewicka, dziennikarka TOK FM, publicystka „Polityki” i portalu „Na Temat”, członkini kapituły Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Trwa nabór prac konkursowych w czterech kategoriach: materiały prasowe, audycje radiowe, realizacje wideo oraz fotografie.- 09.09.2024, 10:28
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Polska Agencja Prasowa
-
Image
Prezeska Fundacji Grand Press: o wolność słowa trzeba dbać na co dzień, by nie została nam odebrana PAP
Towarzystwo Pro Loquela Silesiana, dziennikarka TOK FM Karolina Lewicka oraz modelka i edukatorka Anja Rubik zostali uhonorowani Medalem Wolności Słowa w kategoriach: Instytucja, Media, Obywatel/Obywatelka. Gala Medalu Wolności Słowa, zorganizowana po raz czwarty przez Fundację Grand Press, odbyła się 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.- 02.09.2024, 14:53
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP MediaRoom