Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Bohaterem powieści jest dziewięcioletni Wałentyn, uprowadzony ze szkoły i wywieziony na teren Rosji. Jego matka, Weronika, która jest pielęgniarką, zrobi wszystko, by odnaleźć syna. Także siostra Wałyka, Lila, mocno angażuje się w poszukiwania. Niełatwo jednak stawić czoła zorganizowanej akcji okupantów, tytułowych potworów, dla których życie ludzkie i więzi rodzinne nic nie znaczą.
Dzieci takich jak Wałentyn są w Ukrainie tysiące - zaginionych, wyrwanych z kochających domów. W Rosji trafiają do „ośrodków adopcyjnych”. Ograbiane z tożsamości, przekazywane są do nowych, rosyjskich rodzin. Wmawia się im, że prawdziwi rodzice ich nie kochali, a teraz dostają szansę na lepsze życie. To przemyślany, potworny plan, by zetrzeć Ukrainę z mapy świata i wymazać ją ze świadomości ludzi. To zamach na jej tożsamość i kulturę ubrany we wzniosłą, przewrotną propagandę.
Międzynarodowy Trybunał Karny objął nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwową-Biełową właśnie za bezprawną deportację ukraińskich dzieci do Rosji. Jednakże jego wyegzekwowanie to już zupełnie inna historia.
Na stronie https://childrenofwar.gov.ua/en znajdziemy aktualizowane na bieżąco informacje na temat liczby porwanych dzieci, a także tych, którym szczęśliwie udało się wrócić do domu. Niestety dane te są tragicznie rozbieżne.
Pisząc „Symfonię potworów”, autor chciał skierować uwagę na los Ukraińców i uświadomić jak najszerszej grupie czytelników, do jakich okropieństw zdolny jest reżim Putina. Podczas zbierania materiałów do książki Marc Levy odwiedził Kijów, rozmawiał z ludźmi, którzy poszukują ukraińskich dzieci w Rosji i pomagają zwrócić je prawowitym rodzinom. Autor ma nadzieję, że swoim przekazem dotrze też do Rosjan; elektroniczna wersja tłumaczenia powieści na język rosyjski będzie wkrótce dostępna bezpłatnie. Chciałby, by jego książka przyczyniła się do zmian w tym kraju.
„Symfonia potworów” to nie tylko obraz okrucieństw wojny, to również - a może przede wszystkim - opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.
Z fragmentem powieści można zapoznać się tutaj: https://indd.adobe.com/view/10c0945c-0dc8-4721-8ccf-b501647ad671.
Wydawnictwo Sonia Draga zaplanowało premierę powieści w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2024 r.
Źródło informacji: Wydawnictwo Sonia Draga
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.02.2024, 10:13 |
Źródło informacji | Wydawnictwo Sonia Draga |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
#IJHARSnaFerie - czyli nie dajmy się oszukać nie tylko podczas ferii w sklepie i restauracji PAP
Bezpieczne ferie to także bezpieczny i świadomy swoich praw konsument - przypomina przed rozpoczynającą się zimową przerwą w zajęciach szkolnych Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) i podpowiada, w jaki sposób wybierać produkty spożywcze dobrej jakości i nie dać się oszukać.- 17.01.2025, 10:04
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Zbliża się 18. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego: legendy polskiego reportażu PAP
23 stycznia minie 18 lat od śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonego za granicą polskiego autora. Pomimo upływu czasu wciąż stanowi on niedościgniony wzór oraz inspirację dla kolejnych pokoleń dziennikarzy, o czym świadczyło rekordowe zainteresowanie wznowioną po latach Nagrodą PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.- 13.01.2025, 09:00
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: PAP
-
Image
Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji, słuchając Pendereckiego PAP
Słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji. Choć znawcy bardziej analizowali fragmenty utworu, to jego odbiór emocjonalny nie różnił się w zależności od stopnia przygotowania odbiorców - pokazał eksperyment UJ.- 03.01.2025, 09:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce