Newsletter

Marc Levy: „Nie powiecie, że nie wiedzieliście”

26.02.2024, 10:13aktualizacja: 26.02.2024, 10:25

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydawnictwo Sonia Draga - okładka „Symfonii potworów”
Wydawnictwo Sonia Draga - okładka „Symfonii potworów”
W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Wydawnictwo Sonia Draga oddaje w ręce czytelników ważną i potrzebną książkę pt. „Symfonia potworów” (tłum. Bożena Sęk). Jej autorem jest Marc Levy, jeden z najpopularniejszych francuskich pisarzy, którego publikacje zna ponad 40 milionów czytelników na całym świecie. Autor podejmuje temat porwań ukraińskich dzieci przez Rosjan, którzy wywożą je z dala od domów i poddają przymusowej adopcji.

Bohaterem powieści jest dziewięcioletni Wałentyn, uprowadzony ze szkoły i wywieziony na teren Rosji. Jego matka, Weronika, która jest pielęgniarką, zrobi wszystko, by odnaleźć syna. Także siostra Wałyka, Lila, mocno angażuje się w poszukiwania. Niełatwo jednak stawić czoła zorganizowanej akcji okupantów, tytułowych potworów, dla których życie ludzkie i więzi rodzinne nic nie znaczą.

Dzieci takich jak Wałentyn są w Ukrainie tysiące - zaginionych, wyrwanych z kochających domów. W Rosji trafiają do „ośrodków adopcyjnych”. Ograbiane z tożsamości, przekazywane są do nowych, rosyjskich rodzin. Wmawia się im, że prawdziwi rodzice ich nie kochali, a teraz dostają szansę na lepsze życie. To przemyślany, potworny plan, by zetrzeć Ukrainę z mapy świata i wymazać ją ze świadomości ludzi. To zamach na jej tożsamość i kulturę ubrany we wzniosłą, przewrotną propagandę.

Międzynarodowy Trybunał Karny objął nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwową-Biełową właśnie za bezprawną deportację ukraińskich dzieci do Rosji. Jednakże jego wyegzekwowanie to już zupełnie inna historia.

Na stronie https://childrenofwar.gov.ua/en znajdziemy aktualizowane na bieżąco informacje na temat liczby porwanych dzieci, a także tych, którym szczęśliwie udało się wrócić do domu. Niestety dane te są tragicznie rozbieżne.

Pisząc „Symfonię potworów”, autor chciał skierować uwagę na los Ukraińców i uświadomić jak najszerszej grupie czytelników, do jakich okropieństw zdolny jest reżim Putina. Podczas zbierania materiałów do książki Marc Levy odwiedził Kijów, rozmawiał z ludźmi, którzy poszukują ukraińskich dzieci w Rosji i pomagają zwrócić je prawowitym rodzinom. Autor ma nadzieję, że swoim przekazem dotrze też do Rosjan; elektroniczna wersja tłumaczenia powieści na język rosyjski będzie wkrótce dostępna bezpłatnie. Chciałby, by jego książka przyczyniła się do zmian w tym kraju.

„Symfonia potworów” to nie tylko obraz okrucieństw wojny, to również - a może przede wszystkim - opowieść o odwadze, matczynej miłości, sile uczuć między siostrą i bratem. To historia, która mówi o mocy wyobraźni i niegasnącej nadziei.

Z fragmentem powieści można zapoznać się tutaj: https://indd.adobe.com/view/10c0945c-0dc8-4721-8ccf-b501647ad671.

Wydawnictwo Sonia Draga zaplanowało premierę powieści w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, 24 lutego 2024 r.

Źródło informacji: Wydawnictwo Sonia Draga

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.02.2024, 10:13
Źródło informacji Wydawnictwo Sonia Draga
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ