Newsletter

MC: Kod QR – skuteczna metoda weryfikacji mDowodu (komunikat)

13.02.2025, 17:21aktualizacja: 13.02.2025, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że najpewniejszym sposobem potwierdzania autentyczności mDowodu jest weryfikacja kryptograficzna z wykorzystaniem kodu QR. To metoda szybka, wygodna i przede wszystkim niezawodna. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad dodaniem kolejnych elementów zwiększających poziom zabezpieczeń dokumentów elektronicznych oraz weryfikacji ich autentyczności.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o przypadkach wykorzystywania nieautentycznych mDowodów – m.in. przez osoby niepełnoletnie próbujące zakupić alkohol.

Problem ten można łatwo wyeliminować, korzystając z systemowej weryfikacji kodem QR. Dzięki temu rozwiązaniu osoba sprawdzająca ma gwarancję, że dane pochodzą z oficjalnego rejestru państwowego, a dokument jest prawdziwy. W ten sposób można jednoznacznie zweryfikować tożsamość oraz wiek osoby okazującej mDowód.

Jak działa weryfikacja mDowodu za pomocą kodu QR?

Proces weryfikacji jest prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Kluczowe jest użycie dwóch urządzeń z dostępem do Internetu:

- Osoba okazująca dokument korzysta ze smartfona lub tabletu z aplikacją mObywatel. - Osoba weryfikująca może użyć: 1. smartfona lub tabletu z aplikacją mObywatel, 2. komputera, tabletu lub smartfona z otwartą stroną weryfikator.mobywatel.gov.pl.

Po zeskanowaniu kodu QR lub przepisaniu sześciocyfrowego kodu wyświetlanego pod nim właściciel mDowodu otrzymuje na ekranie informację o zakresie przekazywanych danych i świadomie zatwierdza ich udostępnienie. Kluczowe jest to, że dane wyświetlają się jedynie przez chwilę i nie są zapisywane na urządzeniu osoby sprawdzającej.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa

Weryfikacja kodem QR to obecnie najbardziej niezawodna metoda potwierdzania autentyczności dokumentu. Jej skuteczność wynika z kilku kluczowych elementów:

1. Bezpośrednie połączenie z rejestrem państwowym – wszystkie dane są pobierane w czasie rzeczywistym, co wyklucza możliwość manipulacji. 2. Brak ryzyka podrabiania – system nie potwierdzi autentyczności fałszywego dokumentu. 3. Pełna ochrona prywatności – dane nie są przechowywane na urządzeniu osoby sprawdzającej. 4. Odporność na zagrożenia cyfrowe – urządzenia nie łączą się bezpośrednio, eliminując ryzyko zainfekowania wirusem. 5. Kompatybilność z każdym systemem operacyjnym – rozwiązanie działa zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS.

Korzystanie z fałszywych dokumentów podlega karze Posługiwanie się podrobionym dokumentem jest karalne, o czym mówi art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Ponadto każda osoba lub instytucja, która dowie się o takim procederze, ma obowiązek zgłoszenia tego organom ścigania oraz zabezpieczenia dowodów do czasu ich przybycia (art. 304 § 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego).

Weryfikacja dokumentów w praktyce – krok po kroku

Aby sprawdzić mDowód w aplikacji mObywatel, należy:

1. Otworzyć aplikację mObywatel na swoim urządzeniu. 2. Nacisnąć opcję „Kod QR” i wybrać „Pokaż kod QR”. 3. Udostępnić kod osobie weryfikującej (można też podać sześciocyfrowy kod liczbowy). 4. Poczekać, aż druga osoba zeskanuje kod QR lub wpisze kod liczbowy. 5. Sprawdzić szczegóły udostępnianych danych i zatwierdzić ich przekazanie. 6. Po weryfikacji dane wyświetlą się na ekranie urządzenia sprawdzającego przez kilka minut, a następnie znikną bezpowrotnie.

Film instruktażowy https://www.youtube.com/watch?v=_Um-RBQRfnw

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.02.2025, 17:21
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ