Newsletter

Nowości na żywo w kinach: Sally Field i Bill Pullman, urodziny André Rieu, opery Gershwina i Pucciniego, „Jezioro łabędzie” i wiele innych

15.01.2020, 15:59aktualizacja: 15.01.2020, 15:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Lily James i Gillian Anderson w spektaklu National Theatre pt. „Wszystko o Ewie”, fot.Jan Versweyveld
Lily James i Gillian Anderson w spektaklu National Theatre pt. „Wszystko o Ewie”, fot.Jan Versweyveld
Transmisje i retransmisje do kin ze światowych scen cieszą się wciąż rosnącym powodzeniem. Polscy widzowie najczęściej czekają na przekazy na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera, moskiewskiego Teatru Bolszoj i londyńskiego National Theatre. Ogromną popularność zyskały też kinowe koncerty holenderskiego skrzypka André Rieu. W pierwszej połowie 2020 roku polskie kina pokażą wiele nowości, a wszystkie z udziałem gwiazd.

Ponad 160 pokazów koncertu „André Rieu, czyli 70 lat młodości” zaplanowanych jest na przełomie stycznia i lutego [lista dat i kin: www.bit.ly/36cfBn9]. Holenderski król walca urodził się 1 października 1949 roku. Będąc chłopcem, przypatrywał się swojemu ojcu, który był dyrygentem. Spośród całej orkiestry, prowadzonej przez ojca, małego André zafascynowały skrzypce. Maestro skończył właśnie 70 lat i z tej okazji urządził wystawne przyjęcie w swoim zamku w Maastricht. Podczas urodzinowego kinowego show André opowie widzom o swoim życiu i o miłości do muzyki. Przypomni również fragmenty swoich najwspanialszych koncertów, które wraz ze stworzoną przez siebie Orkiestrą Johanna Straussa zagrał m.in. przed wiedeńskim Schönbrunnem, w nowojorskiej Radio City Music Hall czy na rynku w Maastricht, rodzinnym mieście artysty [zwiastun: www.bit.ly/2FXoTYp].

26 stycznia moskiewski Teatr Bolszoj pokaże nową wersję romantycznego baletu „Giselle” Adama [zwiastun: www.bit.ly/3a8DRJ8]. Autorem choreografii jest Aleksiej Ratmański, w latach 2004-2008 dyrektor zespołu baletowego tego teatru, a od 2009 roku artysta rezydent nowojorskiego American Ballet Theatre. W rolę tytułowej Giselle, wiejskiej dziewczyny uwiedzionej przez księcia Albrechta, wcieli się balerina Olga Smirnowa. Jej ukochanym będzie pierwszy tancerz Artemij Beliakow. To ikoniczne dzieło zostanie pokazane na żywo w 26 polskich kinach [lista: www.bit.ly/2FNN77E].

Przypomniany zostanie również balet „Romeo i Julia” do muzyki Prokofiewa [zwiastun: www.bit.ly/3acU2Fm]. Spektakl ten, także w choreografii Aleksieja Ratmańskiego, był transmitowany na cały świat w 2018 roku. Teraz powraca na życzenie publiczności i zostanie pokazany 29 marca. Szczególnie ulubionymi przez widzów fragmentami tego przedstawienia są taniec rycerzy i scena balkonowa. Role Szekspirowskich kochanków tańczą Jekaterina Krysanowa i Władisław Łantratow.

Słynący z niewiarygodnej wręcz precyzji moskiewski zespół baletowy pokaże też na żywo nieśmiertelne „Jezioro łabędzie” [zwiastun: www.bit.ly/30rVTl5]. Choreografię ułożył, wzorując się na klasycznym układzie Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa, wieloletni dyrektor tego zespołu – Jurij Grigorowicz. Balet Czajkowskiego będzie transmitowało 26 polskich kin [lista: www.bit.ly/2FNN77E].

Natomiast nowojorska The Metropolitan Opera przygotowała do maja br. pięć tytułów [zwiastun: www.bit.ly/30xMadj], które w Polsce pokaże na żywo aż 31 ośrodków [lista: www.bit.ly/389hmlv]. Już 1 lutego, za pomocą przekazu satelitarnego, widzowie kinowi całego świata obejrzą „Porgy i Bess” – jedyną operę George’a Gershwina, autora „Błękitnej rapsodii” i „Amerykanina w Paryżu” [zwiastun: www.bit.ly/2QW75TY]. Dzieło to niezwykle rzadko pojawia się w repertuarach teatrów całego świata ze względu na trudność skompletowania wyjątkowo dużej obsady, która dodatkowo musi być w pełni ciemnoskóra. W nagrodzonym entuzjastyczni recenzjami nowojorskim spektaklu (premiera we wrześniu zeszłego roku, na otwarcie sezonu) role główne wykonają Eric Owens oraz Angel Blue. To z tej właśnie opery pochodzi słynna kołysanka „Summertime” („W letni czas”), interpretowana na tysiące sposobów przez największe gwiazdy sceny jazzowej (m.in. Ellę Fitzgerald), soulowej i pop.

Ostatniego dnia lutego na nowojorskiej scenie zagości barokowa „Agrypina” Händla. W tytułową postać przebiegłej i bezwzględnej cesarzowej wcieli się Joyce DiDonato. Gwiazdą transmitowanego 14 marca „Holendra tułacza” Wagnera (nowa inscenizacja) będzie natomiast Sir Bryn Terfel. Po raz kolejny Met pokaże pełną przepychu „Toskę” Pucciniego. W transmitowanym 11 kwietnia przedstawieniu zaśpiewa Anna Netrebko. Na zakończenie sezonu (9 maja) nowojorska scena zaprezentuje swoim i kinowym widzom jednocześnie przepiękną „Marię Stuart” Donizettiego [zwiastun: www.bit.ly/2TnJdKu]. Ten spektakl będzie szczególny dla polskich melomanów, bowiem partię lorda Cecila zaśpiewa młody baryton Andrzej Filończyk [lista kin: www.bit.ly/389hmlv].

Na fanów teatru dramatycznego czekają cztery nowe tytuły z cyklu „National Theatre Live”. Narodowa scena Wielkiej Brytanii na początek pokaże polskim widzom kinowym „Wszystko o Ewie” z Lily James („Downton Abbey”, „Mamma Mia!”) i Gillian Anderson („Z Archiwum X”, „Tramwaj zwany pożądaniem”) w rolach głównych [zwiastun: www.bit.ly/2taJXIw]. Spektakl ten jest adaptacją scenariusza Josepha L. Mankiewicza, który na jego podstawie wyreżyserował w 1950 roku film z Bette Davis i Anne Baxter.

Sally Field („Stalowe magnolie”, „Lincoln”) i Bill Pullman („Bezsenność w Seattle”, „Ukryta gra”) wystąpią natomiast w dramacie Arthura Millera „Wszyscy moi synowie” [zwiastun: www.bit.ly/30mhiw9].

Sam Mendes („1917”, „American Beauty”, filmy o Jamesie Bondzie) zaprezentuje teatralnej widowni kinowej „Bank braci Lehmann” Stefano Massiniego. To sztuka o powstaniu i upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers Holdings Inc., co przyczyniło się do światowego kryzysu finansowego w 2008 roku [zwiastun: www.bit.ly/2uTAE05].

Ostatnią teatralną pozycją w polskich kinach w pierwszej połowie br. będzie „Sen nocy letniej” – urocza komedia Szekspira [zwiastun: www.bit.ly/2taKzhi]. Teatralni widzowie zostaną wciągnięci w akcję, a w Ośle zakocha się nie Tytania, lecz Oberon.

Pełen repertuar transmisji i retransmisji w polskich kinach można znaleźć na www.nazywowkinach.pl oraz na www.facebook.com/nazywowkinach

Informacje aktualne na dzień 2020-01-15.

Kontakt i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości: nazywowkinach.pl, widzowie@cikanekmanagement.eu, +48 660 030 192.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.01.2020, 15:59
Źródło informacji nazywowkinach.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii