Newsletter

Wydawnictwo Naukowe PWN w prestiżowym rankingu „Diamenty Forbesa” 2022

01.02.2022, 15:03aktualizacja: 01.02.2022, 15:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wydawnictwo Naukowe PWN
Wydawnictwo Naukowe PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN znalazło się w najnowszym biznesowym rankingu „Diamenty Forbesa”, który co roku tworzy listę polskich przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość w ciągu ostatnich trzech lat działalności. Wiemy, że zarówno rok 2020, jak i 2021 to bardzo trudne lata ze względu na toczącą się pandemię. Jak przezwyciężyli państwo te wszystkie trudności i jak osiągnęli tak dobre wyniki?

Natalia Wojciechowska, dyrektor zarządzająca ds. strategii lifelong learning: to dla nas bardzo znaczące wyróżnienie i bardzo cieszymy się, że nasze działania przynoszą konkretne rezultaty. W dobie pandemii zmienił się model dystrybucji i konsumowania treści. Codziennością stała się nauka zdalna w szkołach i na uniwersytetach. Uczniowie i studenci uczą się w swoich domach. Często nie mają możliwości korzystania stacjonarnie z zasobów uczelni czy też bibliotek. To sprawia, że poszukują wiedzy zdalnie, internetowo. W związku z tym zdecydowaliśmy się wyjść ich potrzebom naprzeciw i skupiliśmy się na rozwoju naszej internetowej e-czytelni IBUK Libra. Jednocześnie nieustannie rozszerzamy nasze linie wydawnicze. Poszukujemy autorów, którzy swoimi dokonaniami i badaniami wnoszą najwyższą jakość do świata nauki. Są lub stają się autorytetami w swojej dziedzinie. Myślę, że kluczem do tworzenia naszej oferty wydawniczej i poszerzania gamy tytułów jest koncentracja na jakości, na przekazywaniu rzetelnych, sprawdzonych informacji. Tak, by nikt nie miał wątpliwości i czuł się bezpiecznie przyswajając zebraną wiedzę.

Odnosząc się do internetowej czytelni IBUK Libra, co taka platforma oferuje? Kto może mieć do niej dostęp i jak można z niej korzystać?

Anna Lubczyńska-Lafuente, dyrektor sprzedaży: z IBUKA Libry można korzystać o każdej porze, co jest ogromną zaletą wszelkich rozwiązań online. Nie ma żadnych ograniczeń. Nasza platforma posiada księgozbiór liczący ponad pięćdziesiąt tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych. Co ważne, nie koncentrujemy się jedynie na ofercie naszych wydawnictw PWN-u i PZWL-u, ale udostępniamy również publikacje prawie 400 innych wydawców. Narzędzie to umożliwia zaawansowaną pracę z tekstem. Użytkownik może korzystać z wielu różnorodnych funkcjonalności, m.in. wyszukiwanie wewnątrztekstowe, cytowanie, notatki czy też powiązanie zagadnień i treści z encyklopedią i słownikami. Nawiązując do poprzedniego pytania, bardzo wyraźnie można zauważyć rosnącą aktywność na platformie środowisk naukowych. Z naszego rozwiązania korzysta 80% uczelni publicznych. Jak pokazują statystyki prawie trzykrotnie wzrosły statystyki korzystania z IBUKA Libry w porównaniu do czasów sprzed pandemii.

Wspomniały panie o dwóch ważnych kierunkach działania PWN-u; z jednej strony o internetowej działalności wydawnictwa w postaci rozwijania platformy IBUK Libra oraz o ciągłej i niezmiennej koncentracji na dostarczaniu rzetelnej i sprawdzonej wiedzy. Jak wpisałyby panie te aktywności w całościową strategię PWN-u?

Natalia Wojciechowska: podstawą naszej działalności jest dostarczanie wiedzy i wspomaganie procesu nauki. Zależy nam na tym, aby wspierać naszego klienta na każdym etapie jego edukacyjnego życia, ze szczególnym uwzględnieniem studiów kariery zawodowej, naukowej i języków obcych. Oprócz IBUKA Libry organizujemy konferencje (e-pzwl, e-Uniwersytet PWN) i webinary medyczne z czołowymi autorytetami ze świata medycyny oraz posiadamy portale wiedzy (sjp.pwn.pl, nursing.com.pl, e-Akademia). Ponadto często łączymy nasze siły i stawiamy na współpracę z różnorodnymi instytucjami i innymi wydawnictwami. Nasze lekarskie wydawnictwo PZWL od pokoleń wspiera edukację środowiska medycznego. Aktywnie działając w tej dziedzinie dołączyliśmy do Koalicji AI w Zdrowiu, aby wspierać rozwój sztucznej inteligencji w polskim systemie ochrony zdrowia. Współpracujemy również z wydawnictwem Cambridge University Press zapewniając w ten sposób nauczycielom i uczniom szeroki dostęp do profesjonalnych, kompleksowych materiałów edukacyjnych gwarantujących konkretne postępy w nauce i rzetelne przygotowanie do egzaminów. Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Książki, a także ściśle współpracujemy z Fundacją Rektorów Polskich. W ramach partnerstwa strategicznego przedstawiciele PWN oraz eksperci z ramienia FRP wspólnie pracują nad analizą nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych oraz nad perspektywą rozwoju narzędzi Open Science.

Podsumowując wszystko to, co zostało dotychczas powiedziane - PWN bardzo aktywnie działa w środowiskach naukowych i akademickich. Czy jest jakiś obszar działalności PWN-u, który obejmowałby szerszy krąg odbiorców? A jeśli tak to jaki?

Anna Lubczyńska - Lafuente: tak. Co roku organizujemy plebiscyt na „Młodzieżowe Słowo Roku”, który cieszy się ogromną popularnością. W ostatniej edycji oddano aż 68030 głosów. Akcja ta nieustannie wzbudza wiele emocji i uśmiechu na twarzach wszystkich, którzy zapoznają się z młodzieżowymi językowymi trendami. Dodatkowo całkiem niedawno dołączyliśmy do Rady Fundacji Powszechnego Czytania. Fundacja stawia sobie za cel dotarcie do nieczytających rodzin w całej Polsce. Poprzez swoje projekty stara się angażować różne grupy zawodowe do wspólnego czytania. To dla nas bardzo ważna inicjatywa, bo czytanie to fundament. Bez niego ciężko jest się kształcić i rozwijać, a my chcemy wspierać wszystkich na każdym etapie edukacji.

PWN zmienia się też jako organizacja. Rok 2021 był rokiem jubileuszowym, wydawnictwo skończyło 70 lat. Mnóstwo zebranych doświadczeń, wiele poważnych przedsięwzięć i sukcesów. Jak wygląda PWN jako organizacja dzisiaj?

Natalia Wojciechowska: rzeczywiście jubileuszowy rok był takim czasem, w którym mogliśmy z dumą spojrzeć wstecz na wszystkie dotychczasowe dokonania naszych kolegów i koleżanek tworzących nasze zespoły. Myślę, że sukcesem PWN-u jest ciągła chęć rozwoju i świadomość, że zmiany są potrzebne. Nowoczesność zawsze nas pociągała i zawsze zależało nam na tym, aby być w awangardzie. Przykładem jest nasza Encyklopedia Multimedialna PWN, która była pierwszą taką publikacją cyfrową w Polsce i trzecią na świecie. W tym roku łączymy struktury trzech spółek zajmujących się działalnością wydawniczą: Wydawnictwo Naukowe PWN SA, PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o.o. i PWN Wydawnictwo Szkolne Sp. z o.o. Pracujemy nad tym, aby równolegle do modernizowania naszych produktów i usług rozwijać się również jako organizacja zapewniając też przyjazne miejsce pracy naszym pracownikom, autorom i partnerom. Tym zagadnieniom chcielibyśmy poświęcić najbliższe lata naszej działalności.

Źródło informacji: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.02.2022, 15:03
Źródło informacji Wydawnictwo Naukowe PWN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ