Newsletter

MC: milion danych kontaktowych Polaków w Rejestrze Danych Kontaktowych

05.02.2020, 12:24aktualizacja: 05.02.2020, 12:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Milion wpisów danych kontaktowych Polaków w 45 dni, czyli ponad 22 tys. wpisów dziennie, znalazło się w Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK) - poinformował we wtorkowym komunikacie resort cyfryzacji.

RDK to uruchomiony w grudniu ub. roku rejestr, dzięki któremu urzędnicy mają aktualne dane kontaktowe obywateli - numer telefonu i adres e-mail. Dzięki temu, zamiast wysyłać pismo urzędnik może np. zadzwonić.

"Przekazanie danych do RDK jest całkowicie dobrowolne i bezpłatne. Zadaniem rejestru jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami po to, by usprawnić realizację usług i umożliwić szybką komunikację" – powiedział cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort zaznaczył, że dzięki RDK, urzędy - z wyprzedzeniem - mogą informować np. o kończącym się terminie ważności paszportu lub dowodu osobistego, przysługujących świadczeniach, czy zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu.

Podkreślono, że Rejestr "służy wyłącznie powiadamianiu" i na podany adres e-mail i numer telefonu nie trafią żadne oficjalne dokumenty.

Dodano, że dane z RDK można w każdej chwili zmienić lub usunąć. "W przypadku zmiany numeru telefonu lub adresu e-mail, pamiętajcie o ich aktualizacji" - przypomina resort.

"Przekazując swoje dane do RDK nie musicie się obawiać o ich bezpieczeństwo. Dostęp do nich mają wyłącznie uprawnieni i przeszkoleni urzędnicy (do dnia uruchomienia RDK ponad 2000 pracowników urzędów uzyskało odpowiednie certyfikaty). Nie ma więc ryzyka, że Wasze adres e-mail i numer telefonu wpadną w niepowołane ręce. Wasze dane mogą być wykorzystane jedynie do informowania Was o sprawach administracyjnych" - zapewniono w komunikacie.(PAP)

rkj/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.02.2020, 12:24
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ