Newsletter

Merkel: współpraca Polski i Niemiec szczególnie istotna dla rozwoju kontynentu

23.04.2017, 22:04aktualizacja: 23.04.2017, 22:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Współpraca naszych dwóch krajów w samym sercu Europy jest szczególnie istotna dla rozwoju naszego całego kontynentu - mówiła w niedzielę kanclerz Angela Merkel, otwierając wraz z premier Beatą Szydło międzynarodowe targi przemysłowe w Hanowerze.

Merkel podkreśliła, że Polskę i Niemcy łączy w chwili obecnej znacznie więcej niż tylko wspólna granica, ale także wielostronne "stosunki między obywatelami, w gospodarce, w nauce, ale również w polityce".

"Współpraca naszych dwóch krajów w samym sercu Europy jest szczególnie istotna dla rozwoju naszego całego kontynentu. Jako sąsiedzi stawiamy czoło podobnym wyzwaniom i staramy się je tam, gdzie jest to możliwe, razem rozwiązać" - mówiła Merkel.

Kanclerz Niemiec oceniła, że obecnie partnerstwo Polski i Niemiec wydaje się rzeczą oczywistą, ale partnerstwo to powinno być wyjątkowe, kiedy popatrzy się na nie z perspektywy wspólnej historii.

"W latach 80. ubiegłego stulecia to właśnie Polacy w szczególności przyczynili się do tego, że upadła żelazna kurtyna i tym samym otwarto drogę do zjednoczenia Niemiec, i tego nigdy wam nie zapomnimy" - powiedziała Merkel.

"Wartości, o które walczyła wtedy +Solidarność+, są nadal obowiązujące: wolność, demokracja, praworządność - na tym bazuje pokojowa i właściwa współpraca w Europie" - zaznaczyła kanclerz Niemiec.

Merkel podkreśliła, że Polska i Niemcy mają bliskie stosunki gospodarcze, a od 20 lat Niemcy i Polska są swoimi najważniejszymi partnerami handlowymi. "Dwustronna wymiana towarów wzrasta z roku na rok i w zeszłym roku przekroczyła granicę 100 mld euro; jest to naprawdę imponująca liczba" - dodała. (PAP)

mro/ mce/ lep/ mc/ mag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.04.2017, 22:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ