Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) to jedna z propozycji MF w celu uszczelnienia systemu VAT. W takim przypadku płatność za nabyty towar lub usługę jest dzielona - zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT.
Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż powiedział we wtorek PAP, że zmiany wprowadzono do projektu w efekcie konsultacji publicznych. "Przede wszystkim zdecydowaliśmy, że nowelizacja powinna wejść w życie 1 kwietnia przyszłego roku, a nie 1 stycznia 2018 r." - poinformował dyrektor.
Wyjaśnił, że zmiana terminu wejścia w życie ustawy jest wynikiem kompromisu między oczekiwaniami MF, postulatami przedsiębiorców domagających jak najszybszego wdrożenia rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, a uwagami sektora bankowego odnośnie terminu niezbędnego do przygotowania się do obsługi split payment od strony informatycznej.
Śliż wskazał, że zrezygnowano też z możliwości przedłużania terminu zwrotu podatku na rachunek VAT przedsiębiorcy. "Zwrot będzie następował niejako automatycznie" - poinformował.
Według niego istotną zmianą jest skrócenie z 90 dni do 60 dni terminu na uwolnienie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. Z listy negatywnych przesłanek dotyczących uwolnienia tych środków usunięto zapis o prowadzonej kontroli lub kontroli celno-podatkowej. (PAP)
mmu/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.08.2017, 09:41 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |