Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach” – powiedział Morawiecki. „Nie ma tutaj żadnych pozacenowych elementów, co jest bardzo ważne, bo w 2019 r. przystępujemy lub nie do procesu renegocjacji kontraktu, który kończy się w 2022 r.” – dodał.
„Po to wybudowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu, żeby uniezależniać się coraz bardziej od tego dyktatu cenowego, czy mówiąc wprost nawet od rosyjskiego szantażu cenowego” – podkreślał wicepremier.
Morawiecki powiedział także, że amerykański gaz jest kupowany na rynku spotowym. Jak dodał, „to nie jest jeszcze gaz, który przypłynie w wyniku kontraktu długoterminowego, ale od tego się zaczyna”.
W połowie czerwca do świnoujskiego terminala LNG przypłynie gazowiec z amerykańskim LNG. To pierwsza dostawa skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale Europy Północnej. Dotąd amerykańskie LNG trafiało wyłącznie na rynki Europy Południowej m.in. Hiszpanii i Turcji.
Wicepremiera pytano także o gazociąg do Norwegii. „Ta sprawa jest cały czas w procesie negocjacyjnym” – odpowiedział Morawiecki. Jak dodał, można na negocjacje patrzeć z optymizmem, „chociaż oczywiście proces budowy takiego gazociągu do Norwegii to jest proces wielu ustaleń". "Negocjacji zarówno z Norwegią, jak i z Danią. Wielostronnych negocjacji, więc on na pewno jest jeszcze niezakończony, ale sądzę, że można przy naszej determinacji bardzo pozytywnie również patrzeć na ten odcinek działań gospodarczych.”
Wicepremier gościł w piątek w Świnoujściu z okazji podpisania umowy na dofinansowanie budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. (PAP)
res/ son/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.04.2017, 15:39 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |