Newsletter

Nauka i technologie

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 4. OZE POWER: transformacja energetyczna i dążenie do neutralności klimatycznej

26.11.2021, 10:35aktualizacja: 26.11.2021, 10:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MMC Polska - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 4. OZE POWER (3)
MMC Polska - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 4. OZE POWER (3)

17-18 listopada 2021 r. w hotelu The Westin Warsaw oraz online odbyła się 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 4. OZE POWER. Podczas dwudniowego wydarzenia niemal pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień oraz debat z udziałem kluczowych przedstawicieli branży, poruszających najpilniejsze zagadnienia dotyczące sektora energetycznego w Polsce. 

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonała Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska.

„Dążenie do neutralności klimatycznej wymaga ambitnych, spójnych działań we wszystkich sektorach gospodarki. Na dzień dzisiejszy jest to zarówno elektroenergetyka, ciepłownictwo, przemysł, transport, budownictwo jak i wiele innych sektorów, które w sposób pośredni albo bezpośredni tą transformacją są dotknięte. Wymaga to nie tylko dokumentów strategicznych, które w większości już są, ale też konsekwentnych działań i projektów realizowanych (...) biznesowo, projektowo, ze swoja strukturą i dobrze przypisaną odpowiedzialnością. (...) Jednym z tych kluczowych dokumentów, w którym jest ukrytych dużo projektów jest Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – dokument kompleksowy podlegający długiemu okresowi pracy i ewaluacji. Jedno z ważniejszych wyzwań dzisiaj to oczywiście transformacja, ale sprawiedliwa transformacja. Pojawia się od jakiegoś czasu (...) pojęcie sprawiedliwej transformacji. Ono w ty roku w Glasgow wybrzmiało już bardzo mocno w formie dużej deklaracji sprawiedliwej transformacji, którą inicjowaliśmy i którą też jako Polska podpisaliśmy. Kilka lat temu w debacie publicznej to pojęcie było bardzo marginalne, dzisiaj jest jednym z podstawowych elementów, które się pojawia zaraz po słowie transformacja. O ile oczywiście transformacja daje nam niezwykłe szanse i możliwości rozwoju osiągnięcia neutralności klimatycznej, transformacji technologicznej, nie możemy w tym procesie transformacji zapominać o tych, którzy mogą stać się ofiarami tej transformacji, więc należy ją przeprowadzać w taki sposób, żeby takich grup i takich osób nie było” – mówiła minister Anna Moskwa podczas otwarcia EuroPOWER.

Podczas debaty inauguracyjnej eksperci dyskutowali na temat strategii transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej. Poruszone zostały zagadnienia dotyczące m.in. zrównoważonego rozwoju, neutralności klimatycznej oraz wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii. 

W ramach 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER wręczone zostały dwa wyróżnienia:

· wyróżnienie dla PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. za wkład w rozwój gospodarki cyfrowej – nagrodę odebrał Henryk Mucha, prezes zarządu,

· wyróżnienie dla ministra Jacka Ozdoby, sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, za podjęcie działań w obszarze ciepłownictwa systemowego, którego sprawom po raz pierwszy nadano należny priorytet, poprzez ustanowienie w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska dedykowanego Departamentu Ciepłownictwa.

Podczas kolejnych paneli przeanalizowano OZE w kontekście rozwoju i konkurencyjności polskiej gospodarki. Omówione zostały kwestie dotyczące m.in. potencjału społecznego i gospodarczego OZE, zwiększonych celów redukcji gazów cieplarnianych, wykorzystania wodoru w energetyce i transporcie, Offshore Sector Deal oraz rozwoju dużych farm fotowoltaicznych. Nie zabrakło także zagadnień związanych z polskim miksem energetycznym oraz modernizacją i rozbudową sieci dystrybucyjnych.

Drugi dzień konferencji wyłonił tematy dotyczące potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Poruszono wątki takie jak m.in.: nowe regulacje dla morskich farm wiatrowych, wyzwania w tworzeniu łańcucha dostaw dla nowych inwestycji, współpraca państw w rejonie morza bałtyckiego i północnego. Przeanalizowano również perspektywy transformacji cyfrowej polskiej elektroenergetyki – uwarunkowania transformacji cyfrowej w energetyce, wykorzystanie nowoczesnych technologii, wyzwania i korzyści związane z wdrażaniem chmury w przedsiębiorstwach energetycznych. W kolejnych panelach eksperci skupili się na kierunkach rozwoju technologii wodorowych, nowoczesnych przedsiębiorstwach energetycznych, zagadnieniach związanych z energetyką obywatelską, lokalną i rozproszoną oraz systemach i regionalizacji wsparcia transformacji energetycznej. 

W roli prelegentów 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER wystąpili m.in.:

· Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska,

· Karol Rabenda, podsekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych,

· Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,

· Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, sekretarz stanu w latach 2015-2019 w Ministerstwie Energii,

· Rafael Mateo Alcala, CEO, Acciona Energia,

· Brian McFarlane, Head of Offshore Development for SSE Renewables,

· Monika Morawiecka, prezes zarządu, PGE Baltica,

· Henryk Mucha, prezes zarządu, PGNiG Obrót Detaliczny,

· Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki,

· Piotr Zawistowski, prezes zarządu, Towarowa Giełda Energii,

· Mirosław Bendzera, prezes zarządu, Famur,

· Marek Kleszczewski, członek zarządu, PKP Energetyka,

· Robert Zasina, prezes zarządu, Tauron Dystrybucja,

· Maciej Chorowski, prezes zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

· Andrzej Legeżyński, prezes zarządu, PGE GiEK,

· Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych w latach 2019-2021,

· Jarosław Broda, prezes zarządu, Baltic POWER,

· Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży, Microsoft.

Pełna lista prelegentów na https://konferencjaeuropower.pl/europower/prelegenci 

Partnerzy 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER

Partnerzy Strategiczni: Acciona, SSE, Atende, BOŚ Bank, Demoboost, Famur, 

Project Solar Technik, Huawei, Innogy, Limitless Technologies, Microsoft, MindMade, PFR, PFR Portal PPK, PGNiG, Salesforce, Veritas

Partnerzy: Acteon, Autodesk, Asseco, Bank Gospodarstwa Krajowego, DLA Piper, Foton Technik, Green Genius, Państwowy Instytut Geologiczny Polski Instytut Badawczy, PKP Energetyka, Polenergia, PZU, Rachuneo, SAP, SMM Legal, Sunmetric, TGE, T-mobile, Abak, Profescapital

Partner merytoryczny: PWC

Strategiczny Patronat Medialny: Biznes Alert

Strategiczny Patronat Medialny, Partner Relacji: Energetyka24

Główny Patronat Medialny: Comparic

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją 34. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 4. OZE POWER.

Źródło informacji: MMC Polska

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2021, 10:35
Źródło informacji MMC Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ