Newsletter

Nauka i technologie

Forum w Karpaczu: innowacje medyczne - od medycyny pola walki do ekologii

09.09.2024, 14:05aktualizacja: 09.09.2024, 14:48

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Kwestie zdrowotne na stałe wpisały się w program wydarzeń gospodarczych. Nie dziwi więc fakt, że temat innowacji medycznych gościł podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu (3-5 września 2024 r.) na łamach nie tylko dedykowanej ścieżki zdrowotnej tzw. Forum Ochrony Zdrowia, ale przewijał się również w dyskusjach o obronności i bezpieczeństwie regionu i kraju, o środowisku naturalnym oraz o procesach digitalizacji.

Michał Kępowicz, członek zarządu i dyrektor ds. Relacji Strategicznych w Philips Polska, podsumowując cykl debat poświęconych trendom w technologiach medycznych wskazywał na potrzebę zwiększania - w skali całej Europy - wsparcia inwestycyjnego dla innowacji, aby z poziomu 2,3 proc. PKB zbliżać się do współczynnika osiąganego w USA (3,2 proc.) czy Korei Południowej, gdzie przeznacza się na nie 5 proc. PKB.

„Warto inwestować w zdrowie, bo ogólne straty ponoszone przez państwa Europy z powodu chorób cywilizacyjnych sięgają tysięcy miliardów euro. Co roku na kontynencie 3,5 mln osób rezygnuje ze względów zdrowotnych z aktywności zawodowej” - podkreślał Michał Kępowicz.

Według niego, coraz większe znaczenie w ochronie zdrowia ma transformacja gospodarki z modelu tradycyjnego na zielony, niskoemisyjny.

„Z deklaracji dyrektorów szpitali, z którymi rozmawialiśmy w Karpaczu, wynika, że liderzy ochrony zdrowia w Polsce coraz bardziej są przekonani do tej transformacji. A to oznacza przejście na zielone przetargi, tak aby w postępowaniach zakupowych uwzględniano kryteria prośrodowiskowe” - powiedział Michał Kępowicz.

Jak podkreślił, również sam Philips poważnie angażuje się w „zieloność” i w swojej działalności operacyjnej stał się neutralny pod względem śladu węglowego. Koncern rozwija też i oferuje szpitalom rozwiązania pozwalające oszczędzać zasoby naturalne oraz energię elektryczną, jak również zmniejszać negatywny wpływ placówek medycznych na otoczenie.

Podczas Forum w Karpaczu omawiano również wykorzystanie innowacji, których znaczenie wzrosło w związku z agresją Rosji na Ukrainę i zagrożeniami dla pokoju w innych częściach świata. Również Philips - jak zauważył Michał Kępowicz - od momentu inwazji podjął działania na rzecz wsparcia zdrowia mieszkańców Ukrainy, przekazując m.in. mobilne urządzenia diagnostyczne dla szpitali polowych.

„Wiele rozwiązań pomyślanych dla wojska - jak mobilne systemy do rezonansu i tomografii, kombajny diagnostyczne czy kieszonkowe ultrasonografy podłączane do smartfona - mogą służyć nie tylko wojsku, ale też cywilnym służbom ratunkowym w sytuacji katastrof czy wypadków” - powiedział przedstawiciel Philips Polska.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 09.09.2024, 14:05
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ