Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Błażej Szczecki wziął udział w dyskusji na temat budowania odporności cyfrowej oraz roli nowych technologii w odbudowie Ukrainy. Zwrócił uwagę, że cyfryzacja sektora finansowego w Polsce jest na wysokim poziomie, ale pod tym względem Ukraina nas wyprzedza. Jest jednak szansa, że wkrótce ją dogonimy.
Dodał, że cyfryzacja ma pozytywny wpływ na wszystkie obszary gospodarcze.
„Są badania dla całego regionu CEE (Europy Środkowo-Wschodniej), które pokazują, że wejście na ścieżkę agresywnej cyfryzacji przyśpiesza istotnie wzrost PKB. W przypadku Polski do roku 2030 byłoby to zwiększenie PKB o 80 mld euro. To wielkość porównywalna do PKB Bułgarii” - podał Szczecki.
Jak podkreślił, wejście na szybką ścieżkę rozwoju cyfryzacji, w innych niż finansowy sektorach, będzie fundamentem dla rozwoju całej gospodarki i wywrze pozytywny wpływ na wzrost PKB Ukrainy.
Według Szczeckiego innym ważnym aspektem cyfryzacji, jest budowa kompetencji, wdrożenie nowych technologii, a także zbudowanie większej konkurencyjności ukraińskiej gospodarki. „To przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i transparentności tamtejszej gospodarki, co z kolei podniesie zaufanie inwestorów zagranicznych do Ukrainy i jeszcze bardziej przyspieszy rozwój gospodarczy naszego sąsiada” - zaznaczył.
Według wiceprezesa Banku Pekao trzeba pamiętać, że transformacja cyfrowa potrzebuje również kapitału finansowego oraz ludzkiego. „Bardzo ważny jest internet w technologii 5G, do którego dostęp powinny mieć nie tylko instytucje publiczne, ale także firmy prywatne, bo to one tworzą PKB” - wyjaśnił. Dodał przy tym, że potrzebni są przede wszystkim utalentowani ludzie, wiedzący jak sobie radzić z technologiami, bo one są środkiem do celu, jakim jest rozwój gospodarczy każdego kraju.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 11.05.2023, 16:15 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE
-
Dubai Future Forum 2024: A Vision of Tomorrow, from Brain Chips to Climate Solutions
- 21.11.2024, 12:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
„Dążymy do roli dostawcy kategorii Tier-1 w projektach morskiej energetyki wiatrowej, ale ambicje mamy znacznie większe. Wspólnie z ARP chcemy wspomóc odbudowę polskiego przemysłu na Pomorzu i uczynić z Gdańska, Gdyni i Szczecina przemysłowy hub dla projektów MEW. Grupa Przemysłowa Baltic ma tu do odegrania istotną rolę” - mówił Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic (GPB), podczas konferencji Offshore Wind Poland.- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom