Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W opinii współzałożyciela GreenWay - firmy będącej dostawcą usług ładowania samochodów elektrycznych na terenie Polski, Słowacji i Chorwacji - AFIR to dobre rozwiązanie, ponieważ uznaje znaczenie infrastruktury ładowania dla rozwoju ekologicznego transportu.
Peter Badík wskazał, że infrastruktura musi nadążać za zwiększającą się ilością pojazdów elektrycznych, tymczasem w krajach Europy Środkowo-Wschodniej infrastruktura ładowania powstała, gdy pojazdów elektrycznych praktycznie jeszcze nie było.
„Mamy więcej ładowarek na jeden pojazd niż kraje Europy Zachodniej, tak więc z perspektywy AFIR osiągamy cele. Musimy jednak myśleć o przyszłości, ponieważ liczba samochodów wzrośnie. Dlatego trzeba inwestować w infrastrukturę publiczną i musimy to robić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ, jak wiemy, wymaga to czasu” - podkreślił ekspert.
Wskazał on, że ponieważ ważnym dla Polski tematem jest transport ciężarowy, ogromne znaczenie ma jak najszybsza elektryfikacja dróg, po których jeżdżą TIR-y. A ponieważ będzie to wymagało przyłączy o znacznie wyższej mocy, wyzwania, z którymi dziś mamy do czynienia, będą znacznie większe w wypadku ładowarek do ciężarówek o dużej ładowności.
„Moja rekomendacja jest zawsze taka sama: jeśli chcemy uczynić Polskę naprawdę ważnym graczem w elektryfikacji ciężarówek, spróbujmy przyspieszyć proces regulacyjny i wdrożenie nowych przepisów dotyczących procesu przyłączania do sieci ładowarek o dużej mocy” - powiedział Peter Badík.
Dodał, że GreenWay reprezentuje branżę, która potrzebuje dużej liczby nowych lokalizacji dla ładowarek o dużej mocy, co stanowi niemałe obciążenie dla systemu elektroenergetycznego. Dlatego apeluje również o szybsze przydzielanie przyłączy do sieci.
„Polityka publiczna w Polsce jest nam przychylna. Możemy wyrazić nasze obawy, dyskutować, przedstawić propozycje. Również ten kongres jest dobrą platformą do wymiany poglądów i szukania rozwiązań. Potrzebujemy tylko przyspieszenia egzekucji. Wręcz musimy zostać zmuszeni do działania, aby śledzić ustawodawstwo i dopilnować, aby urząd regulacyjny umieścił te zadania jako priorytetowe” - zaznaczył współzałożyciel GreenWay.
Kongres Nowej Mobilności 2024 odbył się w dniach 24-26 września w EXPO Łódź. Wydarzenie skupiło polskich i międzynarodowych interesariuszy sektora zeroemisyjnego transportu oraz nowej mobilności.
Równolegle do konferencji, w EXPO Łódź miały miejsce największe targi zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej, na których 150 partnerów i wystawców prezentowało swoje produkty i najnowsze rozwiązania z sektora e-mobility.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 03.10.2024, 15:06 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |