Newsletter

Nauka i technologie

Jak efektywnie podzielić drogę do celu. Algorytm AI Polaków wśród najlepszych na świecie

01.04.2023, 08:00aktualizacja: 01.04.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Nie wiesz, jak zmierzyć się z jakimś dużym problemem? Zorientuj się, jakie łatwiejsze podzadania są na drodze do celu. Polscy matematycy opracowali algorytm, który konstruuje i wyszukuje podzadania tak, by jak najoszczędniej rozwiązywać złożone problemy. Może się przydać choćby robotom.

"Nasz algorytm Adaptive Subgoal Search (AdaSubS) łączy uczenie maszynowe z klasyczną algorytmiką w celu rozwiązywania złożonych zadań kombinatorycznych, takich jak układanie kostki Rubika lub dowodzenie matematycznych nierówności. Algorytm wykorzystuje wyuczone wysokopoziomowe taktyki oraz adaptuje swoje działanie do stopnia trudności zadania w danej chwili” - opisują autorzy pracy.

Publikacja zespołu polskich naukowców (z udziałem badacza z Kanady) o Adaptive Subgoal Search (dostępna w bazie arXiv oraz na stronie projektu) została doceniona na jednej z trzech najważniejszych konferencji informatycznych na świecie dot. sztucznej inteligencji - The International Conference on Learning Representations (ICLR). Pracę tę zakwalifikowano tam do najlepszych 5 proc. przyjętych prac (ang. notable-top-5 proc.). To w skali Polski wyjątkowe osiągnięcie.

BĄDŹ DZIELNY! DZIEL PROBLEMY

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale przy wykonywaniu codziennych czynności stosujemy strategię dzielenia dużego zadania na mniejsze problemy.

"Kiedy chcemy pójść na pocztę, mamy po drodze do osiągnięcia ileś 'kamieni milowych'. Musimy ubrać się, znaleźć klucze i portfel, wyjść z domu, wybrać drogę, którą dojdziemy na pocztę, a potem tę drogę stopniowo pokonywać itd. Jedne z tych 'kamieni milowych' są łatwiejsze i szybsze do osiągnięcia, a czynności na tym odcinku wykonujemy niemal automatycznie, a inne wymagają więcej zaangażowania" - opisuje w rozmowie z PAP współautor pracy dr Łukasz Kuciński z Instytutu Matematycznego PAN.

Więcej na https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95917%2Cjak-efektywnie-podzielic-droge-do-celu-algorytm-ai-polakow-wsrod-najlepszych

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.04.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ