Newsletter

Nauka i technologie

Jak nauka i biznes idą w parze w czasach „online”

30.06.2021, 08:30aktualizacja: 30.06.2021, 09:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

DTP sp. z o.o. (1)
DTP sp. z o.o. (1)
Świat nauki i biznesu doskonale się uzupełniają. Kluczowe dla firm, które chcą się rozwijać jest korzystanie ze wsparcia naukowców, podczas prac nad innowacjami. Dla środowisk akademickich zaś ważnym aspektem jest możliwość zastosowania nauki w realnych warunkach. Digital Technology Poland (DTP) oraz Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej poszerzyli współpracę, mającą na celu wymianę wiedzy i doświadczeń.

Na początku była wspólna praca nad weryfikacją stanu techniki i przydatności innowacji DTP dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Wspólnie wydane zostały 2 artykuły naukowe, w znaczących czasopismach Sensors i Energies.

Teraz postanowiono pójść o krok dalej - rozpoczęto cykl seminariów w domenie Przemysłu 4.0. Pierwsze spotkanie odbyło się online w Zakładzie Podstaw Budowy Urządzeń Transportowych Politechniki Warszawskiej. Organizatorem był dr hab. inż. Mariusz Kostrzewski, a gościem specjalnym – Andrzej Szajna, Chief Digital Officer w DTP. Tematem seminarium było „Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości i (nowej) Sztucznej Inteligencji w procesach wytwórczych”. 

Seminarium otworzyli prodziekan ds. kształcenia, dr hab. inż. Ewa Kardas-Cinal oraz dr hab. inż. Jarosław Korzeb (kierownik zakładu). Na wstępie podkreślono wagę współpracy między DTP a uczelnią. 

„Ważnym aspektem współpracy uczelni z podmiotami biznesowymi jest możliwość wymiany doświadczeń, co pozwala na weryfikację zagadnień teoretycznych w realnym zastosowaniu. Dzięki temu nasi studenci i pracownicy naukowi mają szansę poszerzenia wiedzy o aspekty praktyczne oraz możliwość wpływu na rozwój nowych technologii i stan techniki. Współpraca z Digital Technology Poland jest na to doskonałym przykładem” - mówił dr hab. inż. Mariusz Kostrzewski.

„Politechnika Warszawska to nasz kolejny niezwykle ważny partner naukowy. DTP od lat aktywnie współdziała ze środowiskami akademickimi. Współpracujemy z kilkoma uczelniami wyższymi oraz instytutami naukowymi w Polsce i na świecie. Spotkania tego typu pozwalają nam uczyć się od siebie nawzajem. To doskonała okazja do inkubowania innowacji. DTP w swoich działaniach jest pionierem, dlatego jesteśmy otwarci na inicjatywy i współprace pozwalające na wymianę wiedzy i doświadczeń” – podkreślał Andrzej Szajna.

Wykład Andrzeja Szajny dotyczył możliwości zastosowania technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i sztucznej inteligencji (AI) w procesach produkcyjnych. Podkreślał w nim istotny wpływ uczenia maszynowego i sieci neuronowych na innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0. DTP wykorzystuje najnowsze światowe odkrycia w AI – badania Yanna LeCuna, Geoffreya Hintona i Yoshua Bengio z 2012 roku, które stały się przełomem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji. Prace naukowców zostały nagrodzone „Noblem w IT”, czyli nagrodą Turinga, w 2019.

Seminarium kończyła seria bardzo interesujących pytań. Prof. dr hab. inż. Zbigniew Lozia poruszył kwestię wykorzystywania rozszerzonej rzeczywistości w transporcie, między innymi użytkowania wyświetlaczy Head-up Display w samochodach. Z kolei dr hab. inż. Jarosław Korzeb zastanawiał się nad aspektami zdrowotnymi użytkowania okularów AR. To często pojawiający się dylemat. Andrzej Szajna przytoczył rozdział swojej pracy doktorskiej, mówiący o braku negatywnych skutków używania okularów AR, w przeciwieństwie do m.in. choroby symulatorowej, której przyczyną jest korzystanie z okularów wirtualnej rzeczywistości. Okazuje się, że okulary AR można z powodzeniem wykorzystywać w terapiach przy chorobie Parkinsona, zaburzeniach równowagi oraz u dzieci i młodzieży z autyzmem.

Planowane są kolejne edycje spotkań, również warsztatowych. DTP jest firmą otwartą na kooperacje pozwalające na rozwój firmy. Nauka i biznes doskonale się bowiem uzupełniają.

Źródło informacji: DTP sp. z o.o.
 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.06.2021, 08:30
Źródło informacji DTP sp. z o.o.
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ