Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Według danych serwisu autobaza.pl na polskim rynku wtórnym prym wiodą samochody o przebiegu w przedziale między 200 a 300 tys. kilometrów. W I kwartale 2019, 2020, 2021 oraz 2022 roku, oferty pojazdów o takim przebiegu stanowiły odpowiednio 32%, 29%, 28% oraz 31% udziału w rynku. W każdym z podanych okresów był to najwyższy wynik.
Liczba ofert samochodów używanych jest nieznacznie niższa, jeżeli pod uwagę brany jest przebieg 150-200 tys. kilometrów - w I kwartale 2022 roku wynosi ona 27%. Co ciekawe, w analogicznym okresie w poprzednich latach było to odpowiednio 29% w 2019 roku, 26% w 2020 oraz 28% w 2021.
Źródło: opracowanie własne autobaza.pl
„Dostępne dane z naszych systemów obrazują to, że na rynku najwięcej znajdziemy samochodów ze względnie dużym przebiegiem. Wynikać to może z faktu, że pojazdy na naszych drogach mają średnio ponad 14 lat - w Niemczech czy Francji są to najczęściej 10-letnie auta - tak mówią nam dane ACEA”- tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl. „Tylko 8% ofert samochodów używanych to pojazdy z przebiegiem do 50 tysięcy” - dodaje.
Zbyt niski lub wysoki przebieg - powód do zmartwień?
Warto wiedzieć, że chcąc kupić pojazd z małą liczbą przejechanych kilometrów, możemy napotkać problemy w znalezieniu odpowiednich ofert sprzedaży. Całkowity udział samochodów o przebiegu 10-50 tysięcy kilometrów w I kwartale 2022 r. to jedynie 5%, natomiast dla przebiegu 50-100 tysięcy kilometrów to tylko 12%. Możemy więc zauważyć, że samochody używane o tak niskim przebiegu są najrzadsze, a także ich wybór jest najmniejszy.
„Do parametrów licznika należy podchodzić ze sporą rezerwą. Tym, co tak naprawdę podlega ocenie, to stan techniczny danego pojazdu - przebieg nie stanowi jego podstawy, ale jest jednym z jego aspektów. W najlepszym stanie znajdują się samochody zadbane oraz używane regularnie. Kluczowym czynnikiem będzie więc sposób eksploatacji pojazdu przez poprzedniego właściciela. Z tego względu nie powinniśmy obawiać się samochodów z wyższymi przebiegami - w każdym wypadku dokładnie sprawdźmy ich historię oraz stan techniczny” - mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.
W I kwartale 2022 r. ofert aut z drugiej ręki, które posiadały na liczniku więcej niż 300 tys. przejechanych kilometrów było tylko 4%. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że duża część samochodów z silnikiem typu diesel może zacząć sprawiać problemy już przy przebiegu blisko 250-300 tys. kilometrów. Z tego względu tym bardziej kupujący powinni zwracać uwagę na stan i historię pojazdu, zanim ulokują w nim swój kapitał.
Źródło informacji: AutoISO Sp. z o.o.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.04.2022, 08:30 |
Źródło informacji | AutoISO Sp. z o.o. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
e-ZLA elektroniczne zwolnienie lekarskie w systemie ISOF
Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej zostało wprowadzone do użytku w w styczniu 2016 roku i funkcjonowało na równi ze zwolnieniem w formie papierowej. Natomiast od grudnia 2018 roku lekarze są zobowiązani wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej, które automatycznie przekazywane są do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych), nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby). Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na PUE ZUS.- 08.06.2023, 08:30
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: HEUTHES Sp. z o.o
-
Co się dzieje, gdy niebieskie migdały przejmują kontrolę nad mózgiem PAP
Jak pracuje mózg w czasie niekontrolowanego odrywania się od zadania i błądzenia myślami (mind wandering) badali naukowcy z Lublina. "Taki mózg czuje się zagubiony, co właściwie powinien robić" - opowiada kierownik zespołu dr hab. Paweł Krukow.- 08.06.2023, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Prezes PKO BP na EKF 2023: nie ma odwrotu od zastosowania sztucznej inteligencji w bankowości PAP
„Najciekawsze, co się tutaj wybijało, to rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor bankowy. Jesteśmy świadomi, że nowa technologia, która wkroczy w nasze życie, przede wszystkim obejmie finanse. (…) Ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi to kolejne wyzwanie, które stoi przed sektorem finansowym. Za parę dni mamy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Dyskusji i debat w którym to kierunku podąży, było tutaj wiele” - mówi, podsumowując EKF 2023, Dariusz Szwed, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu PKO Banku Polskiego.- 07.06.2023, 16:21
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom