Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Kancelaria prezydenta informuje:
29 listopada 2018 r. Prezydent RP podpisał ustawę o ratyfikacji Poprawek do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego w Montrealu dnia 16 września 1987 r., przyjętych w Kigali dnia 15 października 2016 r.
Istotą przedmiotowej ustawy jest wyrażenie przez Parlament zgody na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Poprawek do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego w Montrealu dnia 16 września 1987 r. (dalej: "Protokół montrealski"), przyjętych w Kigali dnia 15 października 2016 r., zwanych dalej "Poprawkami z Kigali".
Protokół montrealski stanowi umowę pogłębiającą współpracę państw w zakresie ochrony warstwy ozonowej Ziemi, której podstawowe zasady ustalono dwa lata wcześniej w Konwencji wiedeńskiej o ochronie warstwy ozonowej, sporządzonej w Wiedniu dnia 22 marca 1985 r. Oba te dokumenty mają obecnie zasięg globalny, stronami każdego z nich jest 196 państw oraz Unia Europejska (stan na dzień 28 listopada 2018 r.). Polska związała się jednocześnie ww. Konwencją oraz Protokołem montrealskim poprzez przystąpienie w dniu 13 lipca 1990 r.
Celem Poprawek z Kigali jest wprowadzenie kolejnych zmian do Protokołu montrealskiego, umożliwiających redukcję produkcji i zużycia wodorofluorowęglowodorów (HFC) – silnie działających gazów cieplarnianych. Ustalone zostały harmonogramy zobowiązań w zakresie redukcji tych substancji, odmienne dla państw rozwiniętych i rozwijających się. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu omawianej ustawy, jak najszybsze globalne wycofanie z obrotu HFC jest konieczne - substancje te charakteryzują się współczynnikiem ocieplenia globalnego nawet kilkanaście tysięcy razy większym niż w przypadku dwutlenku węgla. Koszty redukcji emisji tych gazów będą przy tym niskie lub umiarkowane, ponieważ w większości sektorów możliwości zastąpienia HFC są dostępne.
Poprawki z Kigali zostały przyjęte w drodze konsensusu podczas XXVIII Spotkania Stron Protokołu montrealskiego (MOP28), odbywającego się w dniach 10-15 października 2016 r. Polska nie prezentowała wówczas indywidualnego stanowiska, ponieważ w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uzgodnione stanowisko w ramach Unii Europejskiej prezentowała Komisja Europejska i Prezydencja Rady Unii Europejskiej. Należy jednak podkreślić, iż przedstawiciele Polski brali aktywny udział na forum UE w sprawie uzgadniania propozycji postanowień Poprawek z Kigali, a ich ostateczne brzmienie, jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu omawianej ustawy, spełnia oczekiwania Polski.
Poprawkami z Kigali związało się dotychczas 59 państw oraz Unia Europejska, która złożyła dokument przyjęcia dnia 28 września 2018 r. (stan na dzień 28 listopada 2018 r.).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2018, 15:09 |
Źródło informacji | Kancelaria Prezydenta RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |