Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Przemysł przyszłości, zwany też przemysłem 4.0, jest oparty na informacji i jej przepływach. W tym modelu cała gospodarka jest połączona ze sobą i następuje ciągła wymiana danych. Dominującą rolę odgrywa technologia: sztuczna inteligencja, Internet rzeczy. Według ekspertów stoimy na progu boomu technologicznego. Pionierami zmian technologicznych były, i ciągle jeszcze są, startupy. Małe firmy technologiczne próbujące stworzyć nieszablonowe produkty, usługi. Startupy są szczególnie mocne w obszarze usług finansowych.
„Startupy tworzą środowisko konkurencyjne wobec banków, naciskają, wymuszają rozwój. Na naszą aplikację IKO składa się koło sto różnych serwisów i usług, z których wiele miało początek jako startupy. To, że w aplikacji bankowej można kupić bilet komunikacji miejskiej, czy opłacić parking pokazuje, iż odważyliśmy się zaufać startupom i wpuścić je do swego ekosystemu” - zauważył Artur Kurcweil, wiceprezes zarządu banku nadzorujący obszar technologii, PKO Bank Polski.
Takie podejście według eksperta oznacza, że to bank odpowiada za produkty startupów. Zaufanie do nich obciąża lub podnosi reputację banku. Według wiceprezesa to duże zobowiązanie, więc nawiązanie współpracy ze startupem wymaga przemyślanych procedur.
W PKO Banku Polskim pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie usługi czy produktu, który można byłoby wprowadzić. Drugi krok to znalezienie sposobu na wykorzystanie rozwiązania w konkretnym produkcie banku. Trzeci krok to monetyzacja, czyli obliczenia niezbędnych wydatków i spodziewanych zysków.
Niestety, dla startupowców szczegółowe procedury trwają dość długo i wymagają od małych przedsiębiorstw stałych nakładów na utrzymywanie pracowników i działalności. Długi czas często oznacza, że startupy poszukują swojej szansy na innych rynkach.
Panel dyskusyjny „Startupy technologiczne w ekosystemie przemysłu przyszłości - cyberbezpieczeństwo” odbył się podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które trwa od 5 do 7 września 2023 r.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.09.2023, 09:58 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
NASK wyznacza nowe kierunki rozwoju cyberbezpieczeństwa w Europie PAP
„Z Bydgoszczy płynie sygnał wprost do członków Unii Europejskiej: musimy razem, na poziomie Europy dbać o bezpieczeństwo we wspólnej cyberprzestrzeni. Cyberbezpieczeństwo jest tak samo ważne w Madrycie, w Warszawie, w Berlinie. To nie domena wojska, a wielu instytucji i pojedynczych osób. To jedno z polskich przesłań podczas prezydencji UE” - powiedział Krzysztof Gawkowski, wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji, otwierając SECURE International Summit 2025.- 03.04.2025, 16:14
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
PKU Shenzhen Forum przyciągnęło czołowych badaczy, którzy rozmawiali o AI i rozwoju gospodarczym
- 03.04.2025, 15:57
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ