Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: dobra decyzja UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej (komunikat)

15.07.2016, 17:03aktualizacja: 15.07.2016, 17:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Dzięki bardzo dobrej współpracy polskiej delegacji z Ministerstwa Środowiska z przedstawicielami Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) został wypracowany kompromisowy projekt decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa (UNESCO) dot. Puszczy Białowieskiej. UNESCO - po wysłuchaniu argumentów przedstawionych przez stronę polską - uznało, że nie ma obecnie podstaw do zajmowania się sprawą Puszczy Białowieskiej. Stanowisko Polski zostało poparte przez większość państw członków Komitetu Światowego Dziedzictwa.

„Na tym etapie dialogu, po przedstawieniu naszych argumentów Komitet Światowego Dziedzictwa uznał, że nie ma podstaw do zajmowania się tą sprawą. Trzeba również podkreślić udzielone Polsce poparcie ze strony wielu państw, członków komitetu światowego: Kazachstanu, Portugalii, Chorwacji, Peru, Wietnamu, Zimbabwe, Jamajki, Korei, Libanu, Burkina Faso oraz Kuwejtu” – mówi wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, pełnomocnik ministra ds. Puszczy Białowieskiej i przewodniczący polskiej delegacji w Stambule.

Rozmowy pomiędzy Ministerstwem Środowiska a UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej są obecnie prowadzone. IUCN był obecny w Puszczy Białowieskiej - na zaproszenie ministra środowiska - w dniach 4-8 czerwca. Dialog z UNESCO będzie podtrzymany i kontynuowany, to ogromna wartość. Rozmowy będą kontynuowane, m. in. podczas kolejnej sesji UNESCO w 2017 r.

Spotkanie w Stambule podsumował także prof. Jan Szyszko, minister środowiska: „Doszło do debaty i do głosowania na temat Puszczy Białowieskiej. Te koła – nazwijmy to – liberalne chciały, żeby wpisać to, co dzisiaj jest w Puszczy, jako dziedzictwo zagrożone. Doszło do głosowania i wynikiem 11 do 9 państwa wchodzące w skład komitetu zdecydowały, że puszcza nie jest zagrożona, i że nie należy jej wpisywać na zagrożone dziedzictwo przyrodnicze UNESCO. Sprawa będzie dalej analizowana. Chcemy pokazywać, że Polska ma rzeczywiście rację i 11 państw potwierdziło słuszność prezentowanych przez nas argumentów. To dobra wiadomość nie tylko dla nas, ale także dla Puszczy. Jest to również dobra wiadomość, ponieważ mam nadzieję, że to wiedza, fakty i nauka będą brane pod uwagę przy decyzjach nie tylko Komitetu Światowego Dziedzictwa, ale także w układzie europejskim”.

- „Ministrowi środowiska leży na sercu dobro Puszczy Białowieskiej. Fundamentem argumentów, które prezentujemy jest nauka, cieszy fakt, że UNESCO je podziela. Będziemy chronić puszczę. Będziemy przekonywać każdego, że puszcza jest dzisiaj w stanie pogłębiającej się choroby i trzeba ją leczyć. Pozostawienie jej samej sobie doprowadzi do degradacji i zaniku wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt. Puszcza Białowieska to skarb, który dzięki mądremu gospodarowaniu żyjącego w niej i z niej człowieka przetrwał do dzisiaj. Puszczy Białowieskiej nie można zamknąć, powiedzieć, że sama się obroni. Puszcza potrzebuje czynnej ochrony” – dodaje Paweł Mucha, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Od kilku lat w Puszczy Białowieskiej zachodzi bardzo niepokojące zjawisko – zanikanie siedlisk przyrodniczych oraz zamieranie drzewostanów. Ten kryzys najbardziej dotknął dotąd świerki. Liczba martwych świerków w puszczy liczona jest obecnie w milionach. Wraz z degradacją siedlisk zmniejsza się występowanie cennych, chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przyczyną tego stanu jest masowe występowanie kornika drukarza. Niestety, w ostatnim czasie gradacja kornika przybiera na sile.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.07.2016, 17:03
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii