Newsletter

Nauka i technologie

NABR składa uzupełnioną petycję kwestionującą status makaków długoogoniastych na liście IUCN

02.02.2024, 15:22aktualizacja: 02.02.2024, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

WASZYNGTON, 1 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- Współpracując z uznanymi, niezależnymi naukowcami, Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR) wystosowało dziś uzupełnioną petycję do Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), kwestionując oznaczenie makaka długoogoniastego (Macaca fascicularis) jako gatunku „zagrożonego” lub „narażonego na wyginięcie”, stosownie do kryteriów IUCN.

W dniu 12 października 2023 r. Komisja ds. Norm i Petycji IUCN przyjęła wstępną petycję NABR kwestionującą oznaczenie przez IUCN w 2022 r. makaków długoogoniastych jako „zagrożonych”. „We wstępnym wniosku NABR przedłożonym IUCN dnia 11 września 2023 r. stwierdzono, że naukowe uzasadnienie wpisu na listę gatunków zagrożonych jest „nieobiektywne” i „nie ma oparcia w najistotniejszych dostępnych informacjach naukowych”.

Według IUCN do lipca 2022 r. makaki długoogoniaste były uznawane za „narażone na wyginięcie”. W 2022 r. IUCN skorygowała swoje oznaczenie na „zagrożone”, opierając się na opracowaniu naukowym opublikowanym przez Hansen i in. (2022). [1] Uzupełniona petycja NABR apeluje obecnie do IUCN o unieważnienie zarówno listy gatunków „zagrożonych”, jak i „narażonych na wyginięcie” do czasu „przeprowadzenia nowej oceny statusu M. fascicularis przez całkowicie niezależnych naukowców, niezwiązanych z działalnością na rzecz gatunku docelowego”.

Rozszerzona petycja NABR stanowi konsekwencję niedawnej publikacji w The American Journal of Primatology, znanym czasopiśmie naukowym, w którym dokonano analizy informacji naukowych wykorzystywanych do określenia stanu ochrony makaka długoogoniastego. [2] We wspomnianym artykule stwierdzono, że „żadna z pozycji literaturowych, przytoczonych w celu uzasadnienia umieszczenia gatunku na liście IUCN jako zagrożonego wyginięciem nie przedstawia danych na poparcie hipotetycznego spadku liczebności, ani też nie wskazuje, że gatunek ten jest zagrożony wyginięciem”.

„Zespół ds. oceny naukowej NABR wyraża ogromne uznanie, że Komisja ds. Norm i Petycji IUCN przeprowadzi obiektywną ocenę sytuacji” - powiedział dr Ray Hilborn, światowej sławy naukowiec i członek zespołu ds. oceny naukowej NABR.

„Uwzględniając nieprawidłowe przedstawienie danych, które miało miejsce w ocenach z lat 2022 i 2020, spodziewamy się, że Komisja ds. Norm i Petycji IUCN zgodzi się z naszymi wnioskami” - dodał dr Hilborn.

Przedłożenie rozszerzonej petycji NABR stanowi formalne rozpoczęcie procesu, w ramach którego rzeczona Komisja dokona weryfikacji dostępnych informacji naukowych, odnoszących się do statusu gatunku zgodnie z protokołami IUCN.

Makaki długoogoniaste są gatunkiem niezaliczanym do gryzoni najczęściej wykorzystywanym do opracowywania leków, a także do testowania ich bezpieczeństwa i skuteczności. Zwierzęta te są również szeroko wykorzystywane w badaniach nad nowotworami, naukach immunologicznych, medycynie regeneracyjnej i badaniach nad chorobami genetycznymi.

W wielu państwach makaki długoogoniaste uznawane są za gatunek inwazyjny, w tym w Hongkongu [3], Indonezji [4,5], Mauritiusie [6], Papui Nowej Gwinei [7] i Tajlandii [8]. Na przestrzeni dziesięcioleci kraje azjatyckie i afrykańskie hodowały wolne od patogenów makaki długoogoniaste i eksportowały je do Stanów Zjednoczonych i innych krajów w celu prowadzenia badań biomedycznych w laboratoriach.

„Petycja NABR oraz opublikowany w 2023 r. artykuł w The American Journal of Primatology dowodzą, że makaki długoogoniaste nie są ani gatunkiem zagrożonym, ani narażonym na wyginięcie, ale raczej wysoce inwazyjnym i rozwijającym się w większości krajów, w których żyją” - podkreślił Matthew R. Bailey, prezes Krajowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Biomedycznych.

„Apelujemy do Komisji ds. Norm i Petycji IUCN o unieważnienie nieprawidłowego wpisu tego gatunku jako zagrożonego lub narażonego na wyginięcie oraz o przeprowadzenie ponownej oceny jego statusu przez niezależnych naukowców”.

Więcej informacji na temat petycji NABR można znaleźć na stronie internetowej www.nabr.org.

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych

Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badań Biomedycznych (NABR), założone w 1979 r., jest jedyną organizacją non-profit podlegającą zwolnieniu zgodnie z sekcją 501(c)(6) amerykańskiego kodeksu skarbowego, która zajmuje się kształtowaniem rozsądnej polityki publicznej w zakresie humanitarnego wykorzystania zwierząt w badaniach, kształceniu i testowaniu w dziedzinie biomedycyny. Stowarzyszenie zrzesza ponad 340 uczelni, szkół medycznych i weterynaryjnych, szpitali klinicznych, firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, grup pacjentów oraz towarzystw akademickich i zawodowych, które opierają się na humanitarnych i odpowiedzialnych badaniach na zwierzętach w dążeniu do postępów w dziedzinie zdrowia ludzi i zwierząt na świecie. Więcej informacji na stronie www.nabr.org.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1138543/4526597/NABR_Logo.jpg 

[1] Patrz Hansen, M. F., Ang, A., Trinh, T. T. H., Sy, E., Paramasivam, S., Ahmed, T., Dimalibot, J., Jones–Engel, L., Ruppert, N., Griffioen, C., Lwin, N.,Phiapalath, P., Gray, R., Kite, S., Doak, N., Nijman, V., Fuentes, A., oraz Gumert, M. D. (2022). Macaca fascicularis (poprawiona wersja oceny z 2022 r.). Czerwona lista gatunków zagrożonych IUCN 2022. https://www.iucn.org/resources/conservation-tool/iucn-red-list-threatened-species 

[2] Patrz Hilborn, R., i Smith, D. R. (2023). Czy makak długoogoniasty jest zagrożony wyginięciem? American Journal of Primatology, e23590. https://doi.org/10.1002/ajp.23590 

[3] https://www.afcd.gov.hk/english/conservation/con_fau/con_fau_mon/con_fau_mon_wild/con_fau_mon_wild.html 

[4] https://cites.org/sites/default/files/ndf_material/NDF_MEP_Indonesia_2023%20%281%29.pdf 

[5] https://www.researchgate.net/publication/346803479_Human_and_long-tailed_macaque_conflict_in_Central_Java_Indonesia 

[6] https://link.springer.com/article/10.1007/s10764-022-00324-9 

[7] http://www.indopacific.org/wp-content/uploads/2017/02/papuamacaques-English-Version.pdf 

[8] https://www.thainationalparks.com/species/crab-eating-macaque 

Źródło: National Association for Biomedical Research

KONTAKT:

Eva Maciejewski

(202) 967-8305

e-mail: emaciejewski@nabr.org 

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2024, 15:22
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ