Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”, którego autorami są naukowcy i inżynierowie z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz z Politechniki Wrocławskiej.
Jak wyjaśniają twórcy, w ich metodzie stałoprądowe wyładowanie jarzeniowe działające pod ciśnieniem atmosferycznym z pomocą plazmy aktywuje przepływające przez układ roztwory nieorganicznych soli.
W ten sposób powstają tzw. roztwory postplazmowe, które działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, zależnie od organizmu, na który działają.
Zdaniem badaczy, ich urządzenie pozwala na bezpieczną, skuteczną i nieszkodliwą dla środowiska eliminację bakterii.
Wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w produkcji warzyw i nasion, czy ochronie plonów rolnych i ogrodniczych.
Wcześniej, w tym roku metoda została już nagrodzona w konkursie „EUREKA! DGP – ODKRYWAMY POLSKIE WYNALAZKI.
Po stronie gdańskiej urządzenie stworzyli: prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź oraz mgr Weronika Babińska.
Natomiast na Politechnice Wrocławskiej nad pomysłem pracowali: prof. dr hab. inż. Paweł Pohl, prof. dr hab. inż. Piotr Jamróz, dr inż. Anna Dzimitrowicz.
To już trzecia w tym roku decyzja o przyznaniu patentu na wynalazek dla zespołu Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Więcej informacji na stronie internetowej.
PAP - Nauka w Polsce
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.11.2020, 14:45 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |