Newsletter

Nauka i technologie

Pliozaury były większe dużo wcześniej niż sądzono

29.11.2023, 09:00aktualizacja: 29.11.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pliozaury - grupa plezjozaurów - osiągnęły wielkie rozmiary dużo wcześniej niż dotychczas sądzono - wynika z badań międzynarodowego zespołu badaczy z udziałem naukowca z Polskiej Akademii Nauk. Odkrycie rzuca nowe światło na bieg ewolucji tych morskich drapieżnych gigantów.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Pliozaury to grupa gadów morskich, które pojawiły się na przełomie triasu i jury (ok. 200 mln lat temu), a wymarły na początku późnej kredy (ok. 90 mln lat temu). Występowały na całym globie. Ich najbardziej znani przedstawiciele – np. Liopleurodon, Pliosaurus czy Kronosaurus – charakteryzowali się dużymi czaszkami, mocnym uzębieniem, krótkimi szyjami i ogromnymi rozmiarami ciała, czasem przekraczającymi nawet 10 m długości. Należały do gałęzi ewolucyjnej plezjozaurów, które dominowały w morzach i oceanach ery mezozoicznej, pełniąc taką rolę jak dinozaury na lądzie.

„W pewnym momencie swojej historii ewolucyjnej pliozaury zaczęły mieć dosyć duże rozmiary i od tego czasu opanowały ekosystemy morskie, stając się szczytowymi drapieżnikami w morzach mezozoiku. Dotąd nie wiedzieliśmy jednak, kiedy to się stało” - powiedział w rozmowie z Nauką w Polsce jeden ze współautorów artykułu dr Daniel Madzia z Instytutu Paleobiologii PAN.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99315%2Cpliozaury-byly-wieksze-duzo-wczesniej-niz-sadzono.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.11.2023, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii