Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Eksperci przewidują, że wprowadzenie pojazdów zautomatyzowanych do powszechnego użytku stanie się przełomem porównywalnym z pojawieniem się komputerów czy telefonii komórkowej. Zdaniem specjalistów, automatyzacja pojazdów będzie miała znaczący wpływ na gospodarkę, obronność, bezpieczeństwo państwa oraz wiele innych obszarów życia społecznego.
„Automatyzacja pojazdów przyczyni się do obniżenia kosztów działalności przedsiębiorstw, co w efekcie wpłynie na ceny towarów i usług. Zmiany odczuwalne będą także na rynku pracy, zwłaszcza w zawodzie kierowcy. Dodatkowo, rozwój pojazdów autonomicznych zwiększy komfort życia oraz podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach. Dla wojska to szansa na podniesienie efektywności procesów logistycznych i poprawę skuteczności uzbrojenia” - mówi Witold Luty.
Pod koniec listopada ubiegłego roku w Jaworznie odbyły się pierwsze w Polsce testy samochodu autonomicznego na drodze publicznej. Zespół inżynierów z Łukasiewicz - PIMOT badał działanie algorytmów sterujących systemami pojazdu, odpowiedzialnych za takie funkcje jak skręcanie, przyspieszanie i hamowanie. Te testy pokazują, że bezpieczeństwo jest kluczowym elementem w procesie rozwoju pojazdów autonomicznych.
Witold Luty zaznacza, że nowoczesne pojazdy są wyposażone w zaawansowane systemy czujników, kamer, radarów i LiDAR-ów, co pozwala im na precyzyjne mapowanie otoczenia oraz bezpieczne poruszanie się nawet w trudnych warunkach.
„Nasze badania koncentrują się na zapewnieniu, że te systemy działają bezbłędnie w każdych okolicznościach oraz są w stanie reagować na nagłe zdarzenia. Instytut odgrywa tu kluczową rolę, dostarczając ekspertyzy i prowadząc testy, które umożliwiają lepsze zrozumienie zachowań pojazdów autonomicznych” - tłumaczy.
Tematyka konferencji obejmuje kluczowe aspekty rozwoju technologii autonomicznych, takie jak bezzałogowe pojazdy lądowe, systemy lokalizacji i komunikacji V2X, zastosowanie sztucznej inteligencji, a także kwestie prawno-techniczne i etyczne związane z automatyzacją transportu. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowinkami technologicznymi, regulacjami oraz przyszłymi trendami w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
„Celem konferencji jest integracja środowisk badawczo-rozwojowych, przemysłowych i służb mundurowych. To doskonała okazja, by wspólnie rozmawiać o potrzebach, możliwościach oraz wyzwaniach związanych z rozwojem pojazdów autonomicznych. Uczestnictwo w tym wydarzeniu daje możliwość zdobycia aktualnych informacji o postępach technologicznych i prawnych, a także o przyszłości pojazdów zautomatyzowanych w Polsce” - zachęca dyrektor Instytutu.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie konferencji: https://pimot.lukasiewicz.gov.pl/konferencjanaukowotechniczna/
Konferencja jest organizowana przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji we współpracy z Wojskowym Instytutem Techniki Pancernej i Samochodowej.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 28.10.2024, 08:00 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Michał Wolański z SGH: AI nie zmieni radykalnie sposobu naszego podróżowania PAP
- 20.11.2024, 15:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
GUS Technology i Toshiba podpisały umowę dotyczącą nowej generacji baterii litowo-jonowych z anodami NTO
- 20.11.2024, 15:03
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PR Newswire