Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Na dachu budynku oczyszczalni ścieków w Komornikach zamontowano czterdzieści cztery panele fotowoltaiczne. Burmistrz Łukasz Puźniecki włączył urządzenie sterujące i w ten sposób pierwsza inwestycja PGM w odnawialne źródła energii została oficjalnie oddana do użytku.
– Konsekwentnie realizujemy hasło „zielona gmina”. Inwestycja w fotowoltaikę, która pojawiła się w Komornikach, to jest pierwszy krok do tego, aby na obiektach należących do gminy Polkowice: spółkach, jednostkach, pojawiało się coraz więcej tego typu instalacji – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Coraz więcej podobnych instalacji na pewno pojawi się na obiektach należących do polkowickiego PGM. W sumie, do połowy przyszłego roku powstanie osiem instalacji fotowoltaicznych, na sześciu obiektach spółki, o mocy od 20 kW do 200 kW. Panele zostaną zamontowane na bazie spółki, wszystkich oczyszczalniach, w tym miejskiej oraz na stacji uzdatniania wody. Koszt przedsięwzięcia to ponad 2,2 mln zł.
– To dla nas oszczędność energii elektrycznej, jak i działanie proekologiczne. Ochrona środowiska i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to jedyna właściwa inwestycja w przyszłość – mówi Jacek Kaszuba, prezes PGM Polkowice.
– Kolejnym krokiem naszej spółki będzie unowocześnianie bazy taborowej. Myślimy też o zakupie samochodów z napędem elektrycznym. Ale po kolei. Najpierw zakończymy obecne zadanie – dodaje.
Wszystkie instalacje na obiektach PGM będą pracować w trybie autokonsumpcji. Energia, którą wyprodukują, będzie bezpośrednio zużywana lub wykorzystywana do zasilania obiektów. PGM szacuje oszczędność energii na poziomie 10-15 procent.
– Te wszystkie urządzenia, które mamy na oczyszczalniach i stacjach uzdatniania wody są bardzo energochłonne. Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim zmniejszenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej – mówi szef polkowickiego PGM.
Inwestycja PGM jest realizowana w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.
– Mogę zagwarantować, że tych inwestycji w odnawialne źródła energii będzie teraz w naszej gminie coraz więcej. Docelowo, najważniejszym przedsięwzięciem klastra, które chcemy zrealizować wraz z samorządami powiatu polkowickiego, będzie budowa dużej farmy fotowoltaicznej – mówi burmistrz Puźniecki.
– Dzięki temu środki, które wydajemy na energię elektryczną w jednostkach i spółkach gminnych, pomniejszą się lub chociaż sprostamy tym wzrostom cen, z którymi mamy do czynienia teraz – dodaje.
Autor: Edyta Drzymała
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.11.2021, 07:32 |
Źródło informacji | Polkowice |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Efektywna logistyka dla e-commerce, przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i odzieżowego: Asseco CEIT wprowadza AGV U800AR firmy Mushiny
Firma Asseco CEIT, wiodący dostawca zaawansowanych i solidnych rozwiązań technologicznych dla przemysłu, ogłasza rozpoczęcie współpracy z producentem nowoczesnych autonomicznych robotów mobilnych (AGV), firmą Mushiny Co., Ltd. W ramach tej współpracy Asseco CEIT poszerza swoje portfolio o nowy produkt - AGV U800AR.- 03.02.2025, 11:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Asseco CEIT
-
Image
Co Polacy wiedzą o kaucji i czy żyjemy w czystym środowisku? Pierwsze takie dane
Prawie co czwarty Polak (23%) nigdy nie słyszał o systemie kaucyjnym i nie wie, że zacznie on funkcjonować już w tym roku. Podobna liczba osób uważa, że w Polsce problem zaśmiecania terenów publicznych odpadami niemal nie istnieje. Wśród śmieci, które najczęściej widujemy w lasach, parkach i na ulicach, wymieniamy przede wszystkim niedopałki papierosowe (39% respondentów widuje ich „dużo” i „codziennie”), niewielkie butelki na alkohol, czyli tzw. małpki (25%) i butelki plastikowe PET (24%).- 03.02.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Interzero
-
Image
Zielona rewolucja napędzana technologią i wsparciem instytucji finansowych. Jak rynek raportowania ESG zmienił się w ciągu ostatniego roku?
Rozmowa z Jarkiem Rotem, Chief Sustainability Officer w BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Mateuszem Masiakiem, prezesem zarządu Envirly.- 28.01.2025, 12:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Envirly
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ