Newsletter

Nauka i technologie

Rozwiązania dla osób starszych i niedowidzących od informatyków z PŁ

16.11.2020, 14:00aktualizacja: 16.11.2020, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

System nawigacji ukryty w kołnierzu dla osób niewidomych i zdalnie sterowany dozownik leków dla osób starszych i to niektóre wynalazki Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie IWIS 2020. Urządzenia zaprojektowali studenci z koła naukowego UbiCOMP i pracownicy Instytutu Informatyki Stosowanej.

WIBRUJĄCY BEZPRZEWODOWY KOŁNIERZ DLA NIEDOWIDZĄCYCH

System nawigacji dla osób niedowidzących umieszczany jest na szyi osoby idącej. Wibracje wskazują, w którą stronę pieszy powinien się kierować. Wynalazek został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami. Wykorzystuje on zmysł dotyku do przekazywania informacji o sugerowanym kierunku ruchu. Kołnierz wykonany jest z oddychającej tkaniny sportowej. Maleńkie siłowniki wibracyjne mogą być umieszczone tam, gdzie życzy sobie tego użytkownik.

"Kołnierz bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps" - tłumaczy członek zespołu projektowego inż. Mikołaj Woźniak, studiujący informatykę na drugim stopniu.

Podkreśla, że nawigacja nie angażuje słuchu, który jest dla osób niedowidzących zmysłem o zasadniczym znaczeniu w odbieraniu świata zewnętrznego.

"Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Nasza nawigacja daje jedynie delikatne bodźce w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością" - mówi Mikołaj Woźniak reprezentujący koło naukowe UbiCOMP.

SYGNALIZUJĄCA CZAS NA LEK APTECZKA DLA SENIORÓW

Inteligentny dozownik ma pomagać osobom starszym, które często zapominają o wzięciu tabletek. Pozwala monitorować terapię samemu choremu, jego opiekunom albo lekarzom.

„System powiadamia o konieczności przyjęcia leku za pomocą diod LED i dźwięku. Programowalny dozownik wykorzystuje dane wprowadzone przez użytkownika, a aplikacja mobilna połączona z urządzeniem, pozwala opiekunom na zdalne monitorowanie leczenia” - mówi Adam Lewczuk, jeden ze studentów pracujących nad rozwiązaniem.

Dozownik składa się z kilku osobnych elementów. Można w nim przechowywać, jak w apteczce, także te leki, które są brane doraźnie. Przyjmowaniem leków zarządza się poprzez stronę internetową. System został zaprojektowany we współpracy z lekarzami i opiekunami osób starszych.

Na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS kołnierz otrzymał złoty, a dozownik leków - brązowy medal.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Autorka: Karolina Duszczyk

Źródło informacji: Nauka w Polsce

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.11.2020, 14:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ