Newsletter

Nauka i technologie

Z tramwaju na rower, czyli jak wiedeńczycy dbają o środowisko

25.01.2017, 13:26aktualizacja: 25.01.2017, 13:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. 1(c) Mobilitaetsagentur-Christian-Fuerthner-59
Fot. 1(c) Mobilitaetsagentur-Christian-Fuerthner-59
Rozbudowa sieci komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych, roczny bilet na środki transportu publicznego oraz wprowadzenie stref parkowania przynoszą efekty. Ruch uliczny w Wiedniu jest przyjazny dla środowiska, mimo że miasto ciągle rośnie, a mieszkańców przybywa.

Propozycje austriackiej stolicy w zakresie przyjaznej dla środowiska mobilności, czyli rozbudowa sieci komunikacji publicznej, roczny bilet na środki transportu publicznego w atrakcyjnej cenie 365 EUR, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych cieszą się uznaniem mieszkańców miasta. Dalsze kroki jak wprowadzenie stref parkowania i ograniczenie ruchu samochodowego np. na głównej ulicy handlowej, Mariahilfer Straße, stopniowo przynoszą efekty.

Badania ruchu komunikacyjnego w Wiedniu w latach 2010-2015 wskazują spadek udziału transportu samochodowego o 6,3 %. W ścisłym centrum miasta udział ten spadł o 11,2 %. W tym samym okresie odnotowuje się wzrost ruchu rowerowego i rekordowe liczby pasażerów komunikacji miejskiej.

Podział na środki transportu tzw. modal split wskazuje, że 39 % wszystkich przejazdów w Wiedniu odbywa się z wykorzystaniem transportu publicznego, przejazdy samochodowe stanowią 27 %. W 1993 r. stosunek był praktycznie odwrotny.

W ubiegłym roku przekroczono liczbę 950 mln pasażerów środków komunikacji miejskiej (w 2015 r. było ich 939 mln). Z początkiem 2017 r. w użyciu była rekordowa ilość 733.000 rocznych biletów na transport publiczny. Według danych statystycznych ilość zarejestrowanych w Wiedniu samochodów osobowych (685.000) jest obecnie niższa niż ilość sprzedanych biletów rocznych.

Ruch rowerowy w Wiedniu wzrósł w ubiegłym roku bardzo wyraźnie. Automatyczne punkty pomiarowe odnotowały jego 6,4 % wzrost w stosunku do 2015 r. Najczęściej uczęszczanym odcinkiem był Opernring, gdzie rowerzyści w liczbie 1.583.785 ustanowili nowy rekord roczny. Stacja pomiarowa przy Opernring odnotowuje średnio 7.880 rowerzystów w dni robocze. Najwyższy odczyt zanotowano tu 8 czerwca 2016 r. i była to liczba 10.253 rowerzystów.

Ulubionym miesiącem rowerzystów w Wiedniu jest czerwiec, kolejnym wrzesień.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.01.2017, 13:26
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii