Newsletter

Niemcy: inwestorzy żądają od Volkswagena ponad 3 mld euro odszkodowań

15.03.2016, 08:22aktualizacja: 15.03.2016, 08:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

278 instytucjonalnych inwestorów żąda od koncernu Volkswagen odszkodowań w łącznej kwocie 3,255 mld euro za spadek cen jego akcji po ujawnieniu, że fałszował on pomiary toksyczności spalin w swych samochodach - poinformowała niemiecka agencja dpa.

Według niej adwokat Andreas Tilp potwierdził wcześniejsze doniesienia dziennika "Sueddeutsche Zeitung" oraz regionalnych telewizji publicznych NDR i WDR na ten temat. Tilp reprezentuje inwestorów przed sądem krajowym w Brunszwiku, który ma rozpatrywać ich pozew.

Wśród wnoszących go podmiotów są między innymi największy w USA fundusz emerytalny Calpers i zarządzający kapitałami niemieckich kas oszczędnościowych bank Deka. Pozew dotyczy akcji zakupionych od połowy 2008 roku, których wartość znacznie spadła po ujawnieniu we wrześniu ubiegłego roku skandalu wokół manipulowania pomiarami spalin. Tilp nie wykluczył, że do pozwu przyłączą się dalsi inwestorzy. "To dopiero początek" - powiedział.

Jak zaznaczyła dpa, do poniedziałku wieczorem od sądu krajowego w Brunszwiku nie udało się uzyskać potwierdzenia wpłynięcia pozwu.

W następstwie dochodzenia prowadzonego przez podległą rządowi USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) niemiecki koncern przyznał się do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom. (PAP)

dmi/ mc/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2016, 08:22
Źródło informacji DPA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ