Newsletter

Niemcy: na sześciu lotniskach rozpoczęły się strajki ostrzegawcze

27.04.2016, 11:18aktualizacja: 27.04.2016, 11:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Na sześciu niemieckich lotniskach rozpoczęły się w środę rano strajki ostrzegawcze zorganizowane przez związek zawodowy pracowników usług Verdi. Największy niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał blisko 900 lotów. Związkowcy chcą podwyżek płac.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pracownicy służb naziemnych przerwali pracę na lotniskach we Frankfurcie nad Menem, Monachium, Duesseldorfie, Kolonii/Bonn, Dortmundzie i Hanowerze. Do strajku przystąpili m.in. strażacy oraz pracownicy odpowiedzialni za kontrolę bagaży i pasażerów.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu akcji. W strajku bierze udział od 80 do 90 procent pracowników" - powiedział przedstawiciel związku Verdi Uwe Schramm.

Blisko 90 tys. pasażerów ucierpi w wyniku strajku, gdyż będzie musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Lufthansa odwołała 895 lotów. Skutki strajku odczują też inne lotniska. W porcie lotniczym Tegel w Berlinie odwołano 100 połączeń, w Lipsku i Dreźnie około 40 lotów.

Verdi wezwał do strajku w związku ze sporem o umowy zbiorowe dla pracowników sektora publicznego. Na czwartek zapowiedziano kolejną turę rozmów.

Szef związku Verdi Frank Bsirske powiedział, że celem strajku jest wywarcie presji na pracodawców i przyspieszenie rozmów. "Mam nadzieję, że sygnał zostanie prawidłowo zrozumiany i że w czwartek i piątek się dogadamy" - powiedział związkowiec w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

Pracodawcy przedstawili związkowi ofertę podwyżki płac o 3 proc. rozłożonej na dwa lata. Zdaniem związkowców propozycja oznacza w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń tylko o 1,8 proc., co jest faktycznie spadkiem płac realnych. Verdi domaga się 6-procentowej podwyżki płac. (PAP)

lep/ ap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.04.2016, 11:18
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ