Newsletter

Zlecone: Maszyna różnicowa to klasyczny przykład zabawy historią

27.10.2010, 15:11aktualizacja: 27.10.2010, 15:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Gibson i Sterling pisali "Maszynę różnicową" (http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,790--0-0-Maszyna_różnicowa.html ) na fali zainteresowania XIX wiekiem i Charlesem Babbage'em, angielskim lordem, matematykiem i wynalazcą, który zbudował prototyp współczesnego komputera.

Powieść ukaże się nakładem Wydawnictwa Mag 29 października 2010 r.

Wszystko zaczęło się od postawienia prostego pytania: co by było, gdyby to właśnie Babbage dokonał rewolucji technologicznej w XIX wieku? Tytułowa "Maszyna różnicowa" (http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,790--0-0-Maszyna_różnicowa.html) to pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu tego słowa, zostało obmyślone w 1822 przez Charlesa Babbage'a. Z czasem lord Babbage porzucił budowę maszyny różnicowej gdy tylko wpadł na pomysł innej, bardziej zaawansowanej, którą nazwał maszyną analityczną.

"Maszyna różnicowa" Gibsona i Sterlinga to klasyczny przykład nowego nurtu SF, któremu nadano termin steampunk. Nurtu, który wykorzystuje alternatywne scenariusze rozwoju historii, zabawa historią i jej innym rozwojem. Jest to obecnie klasyka światowej SF i sztandarowy przykład literatury wykorzystującej różne epoki historyczne dla pokazania alternatywnych możliwości rozwoju cywilizacji.

Termin "steampunk" wymyślili autorzy SF, szukający określenia na nową literacką modę, jaka pojawiła się w latach 70. i 80. w anglosaskiej fantastyce. Na fali zainteresowania epoką wiktoriańską powstał nurt literatury SF, która zamiast fascynacji połączeń człowieka i maszyny, zaczęli umieszczać swoje powieści w klimacie właściwym dla wiktoriańskiej Anglii, wieku pary i nowych zdobyczy techniki, umożliwiającym skok cywilizacyjny. Steampunk szczególnie upodobali sobie pisarze amerykańscy, to fenomen amerykański, osadzony najczęściej w angielskim Londynie. Londyn stał się jednym z tych punktów zwrotnych w historii człowieka, gdzie wszystko może się zdarzyć, punktem zwrotnym także dla samej fantastyki naukowej.

Pliki graficzne dotyczące tej informacji znajdują sie na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

Tytuł: "Maszyna różnicowa"

Seria: Uczta wyobraźni

Autor: William Gibson, Bruce Sterling

ISBN: 978-83-7480-186-7

Tłumaczenie: Piotr Cholewa

Oprawa: Twarda

Cena:39,99 PLN

KONTAKT:

Wydawnictwo Mag

http://www.mag.com.pl

Katarzyna Rodek

tel. (22) 813 47 43

tel. kom. +48 502 621 486

e-mail: k.rodek@mag.com.pl

Źródło informacji: Wydawnictwo Mag

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.10.2010, 15:11
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ