Newsletter

Zlecone: Dzień Instrumentów Inżynierii Finansowej Unii Europejskiej w Polsce

09.12.2010, 12:37aktualizacja: 09.12.2010, 12:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Warszawa, 9 grudnia - Dzień Inżynierii Finansowej UE w Polsce organizowany jest corocznie z inicjatywy Krajowego Punktu Kontaktowego Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-2010 (CIP) dla polskiego rynku finansowego we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jest to jedyne tego typu wydarzenie w UE, podczas którego dokonuje się przeglądu i porównania wszystkich instrumentów finansowych, uruchamianych przy wsparciu unijnym w danym państwie członkowskim. Dzień ten organizowany jest już po raz drugi i ma charakter seminarium informacyjno-warsztatowego, kierowanego do szerokiego grona odbiorców - przedsiębiorców, w szczególności małych i średnich firm, instytucji otoczenia biznesu, instytucji finansowych. Strategicznym adresatem jest także prasa.

"Nasze przedsięwzięcie ma na celu zebranie w jednym miejscu i przekrojowe pokazanie środowiskom beneficjentów i instytucjom finansowym wszystkich potencjalnych źródeł finansowania alternatywnych do dotacji. Mało kto np. wie, że niektóre instrumenty finansowe będą dostępne w Polsce aż do 2017 r., albo że oferowane są w ramach ponad 20 programów wsparcia. Poza tym chodzi także o rozpoczęcie praktycznych przygotowań naszego rynku do zmian zapowiadanych przez Brukselę - tj. odejścia od bezzwrotnej pomocy i przejście na bardziej efektywne, zwrotne instrumenty, w tym np. rewolwingowe" - mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego CIP dla rynku finansowego w Polsce, afiliowanego przy ZBP.

Głównym celem "Dnia Instrumentów Inżynierii Finansowej" jest promocja nowego typu wsparcia publicznego jakim są instrumenty inżynierii finansowej. W czasie seminarium zaprezentowano w praktyczny sposób zestaw specjalistycznych mechanizmów finansowych dostępnych dla Polski w latach 2007-2013. Omówiono także aktualny stan ich wdrażania i stan wykorzystania w Polsce. Każdy uczestnik mógł zadać pytanie ekspertom i podyskutować o istotnych dla niego szczegółach. Największe emocje wśród przybyłych przedsiębiorców i finansistów wzbudziły kwestie pomocy publicznej oraz możliwości łączenia różnych form unijnej pomocy. Odpowiedź na zmieniające się potrzeby finansowe przedsiębiorców, w tym potrzeba finansowania bliskiego przedsiębiorstwom oraz ich adaptacji do nowego otoczenia finansowego, przy jednoczesnym unikaniu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku jest wielkim wyzwaniem i umiejętnością.

"Trud podjęty przez KPK i BGK ma duże znaczenie dla rozwoju dostępności oferty i świadomości samych beneficjentów. Polski rząd stara się udostępnić naszym beneficjentom wszelkie możliwe kanały informacyjne i obsługowe. Oprócz omawianych dzisiaj instrumentów wkrótce dynamicznie rozwinie się kredyt technologiczny i instrumenty wsparcia eksportu" - powiedziała otwierająca konferencję Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki.

Działania takie powinny dodatkowo przyczyniać się do wzmocnienia zdolności instytucji finansowych do właściwej oceny ryzyka związanego z aktywnością przedsiębiorców w celu, z jednej strony zapewnienia bezpieczeństwa inwestorom oraz poprawy zdolności firm do lepszego wykorzystywania instrumentów finansowych dostępnych na rynkach, zaś z drugiej nie limitować podmiotom finansowym optymalizacji rentowności świadczonych usług. O tym i o innych możliwościach w okresie 2007-2013 można było usłyszeć w Klubie Bankowca. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich instytucji operujących instrumentami inżynierii finansowej w Polsce oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, EFI, ministrów gospodarki i rozwoju regionalnego.

"Wiedza nt. inżynierii finansowej wspieranej środkami publicznymi jest nadal niewielka a ponieważ Bank Gospodarstwa Krajowego pełni szczególną rolę w obecnym systemie wsparcia rozwoju otoczenia biznesu, pragniemy w praktyczny sposób przybliżyć przedsiębiorcom i samorządowcom problematykę związana z rynkiem finansowym w procesie absorpcji środków UE. BGK odpowiada w najbliższych latach za uruchomienie kilku miliardów złotych na rożnego rodzaju wehikuły finansowe od najprostszych, gwarancyjnych po mezzaninowe i transferu technologicznego. Dla nas edukacja i dobra komunikacja ze środowiskami pośredników finansowych i beneficjentów to sprawa kardynalna" - mówi Michał Chyczewski, dyrektor w BGK.

Programy Inżynierii Finansowej w Polsce ruszyły na dobre!

Pośrednicy finansowi niemalże wszystkich rodzajów inżynierii finansowej, po zakończeniu negocjacji i podpisaniu umów, rozpoczęli procesy wdrożeniowe. W ramach sztandarowych programów i inicjatyw unijnych tego typu wsparcia (np. JEREMIE, CIP) wyłoniono już prawie 30 podmiotów zarządzających siecią wsparcia i dystrybuujących środki do beneficjentów końcowych. Udzielono także pierwszych pożyczek i poręczeń. Jednak prawdziwy boom ofertowy dla MŚP oczekiwany jest w nadchodzącym 2011 roku.

Najważniejszą częścią CIP jest komponent "Instrumenty finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw", mający za zadanie ułatwianie dostępu MŚP do finansowania zewnętrznego, na każdym etapie ich rozwoju - od fazy zalążkowej do okresu ekspansji rynkowej włącznie.

"W ramach dotychczas zawartych transakcji w ramach CIP w całej UE polskie instytucje finansowe stanowią już prawie 15% rynku pośredników dystrybucji środków dla MŚP. Biorąc pod uwagę stan ubankowienia polskiego rynku finansowego i wcześniejsze niewielkie zaangażowanie naszego rynku – już odnotowaliśmy duży sukces. CIP bowiem to jeden wielki konkurs o unijne środki. Ciągły i otwarty dla wszystkich. Wygrywają najlepsi w całej UE, tj. finansiści z najlepszymi pomysłami na wsparcie MŚP. Nasze banki, firmy leasingowe, fundusze poręczeń kredytowych udowodniły, że potrafią skutecznie konkurować o takie środki. To dobrze wróży na przyszłość, szczególnie po 2013 roku. W efekcie uruchamiają właśnie 2,5 mld złotych akcji kredytowej i leasingowej dla MŚP, w tym dla start up-ów. Cieszymy się - bo to nasz KPK wspomagał wszystkich polskich zwycięzców w tej unijnej batalii" - mówi z dumą Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego CIP dla rynku finansowego w Polsce.

Od 2009 roku Bank Gospodarstwa Krajowego pełni funkcję menadżera funduszy powierniczych województw: dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. W wyniku zawartych ok. 20 umów z pośrednikami finansowymi udostępniono limit 184,1 mln zł. Z kolei dzięki wdrożeniu inicjatywy JESSICA (rozwój miast) zrealizowane zostaną projekty, które nie miałyby szans na pozyskanie środków na warunkach rynkowych, przede wszystkim z uwagi na specyfikę przedsięwzięć rewitalizacyjnych, tj. relatywnie niską rentowność inwestycji, wysokie ryzyko związane z realizacją czy też udział komponentu społecznego, traktowanego często drugoplanowo w ocenie projektu dokonywanej przez banki komercyjne.

"Dzięki instrumentom inicjatywy JEREMIE zwiększamy dostęp do finansowania zewnętrznego MŚP, które z powodu braku zabezpieczeń czy braku historii kredytowej nie miałyby dostępu do kredytu. Mają one szanse otrzymać poprzez pośredników finansowych korzystniejsze warunki finansowania, np. o dłuższej prolongacie spłaty lub okresie kredytowania. Szacujemy, że w wyniku instrumentów JEREMIE uda nam się łącznie uruchomić ponad 3 miliardy złotych akcji kredytowej dla około 50 tys. MŚP. Poza tym wkrótce uruchomimy reporęczenia na kwotę prawie 100 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej" - powiedział Jarosław Kała, dyrektor departamentu instrumentów inżynierii finansowej z BGK.

Więcej informacji:

Joanna Dąbrowska

tel. (22) 696 64 95

e-mail: joanna.dabrowska@zbp.pl

Krajowy Punkt Kontaktowy Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007 – 2013 (CIP)

infolinia mailowa: kpkcip@zbp.pl

http://www.cip.gov.pl/eip/kpkzbp

-

Piotr Stalęga

e-mail: piotr.stalega@bgk.com.pl

Rzecznik Prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego

tel. (22) 522 91 05

tel. kom. +48 505 168 671

http://www.bgk.com.pl

Źródło informacji: Krajowy Punkt Kontaktowy Programu CIP przy ZBP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.12.2010, 12:37
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ