Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Kraków, 17 grudnia 2010 r. - W związku z publikowanymi ostatnio informacjami w mediach na temat wypożyczeń obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem", którego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich, oświadczamy, iż:
- między powstaniem Fundacji w 1991 r. a rokiem 2004, w okresie kiedy prezesem Zarządu był dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, obraz Leonarda da Vinci wyjeżdżał pięć razy na wystawy poza granice Polski (łącznie 11 wystaw w różnych rejonach świata: USA, Szwecja, Włochy, Japonia). Były to zawsze wyjazdy przygotowywane przez Muzeum Narodowe w Krakowie (z dochodu loan fee MNK pobiera 10%, pozostała suma przeznaczana jest na cele statutowe Fundacji),
- jedyna podróż obrazu od czasu objęcia prezesury Zarządu Fundacji przez Adama Zamoyskiego w 2004 roku odbyła się w październiku 2009/lutym 2010 - na wystawę "Od Botticellego do Tycjana" w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie; był to wyraz wdzięczności narodu polskiego dla Węgrów za pomoc okazaną polskim uchodźcom po wybuchu II wojny światowej – zaszczytem dla Fundacji była możliwość reprezentowania Polski w takiej materii.
- w 2010 roku Zarząd Fundacji otrzymał dwie prośby wypożyczenia obrazu: na naukowo-przełomową wystawę portretu epoki Renesansu organizowaną przez Gemaldegalerie w Berlinie "Masterpieces of Renainssance-Portraiture from Masaccio to Leonardo da Vinci" (termin wystawy 08.2011-11.2011) oraz na epokową wystawę monograficzną malarstwa Leonarda da Vinci planowaną przez National Gallery w Londynie, w której "Dama z gronostajem" ma odegrać kluczową rolę "Leonardo da Vinci: Painter at the Court of Milan" (termin wystawy 11.2011-02.2012).
Obydwie te instytucje są w stanie zagwarantować najlepsze warunki klimatyczne i bezpieczeństwa (lepsze od tych, w których przebywał obraz dotychczas w Muzeum Czartoryskich w Krakowie). Oczywiście, wypożyczenia warunkowane są gwarancjami rządowymi ubezpieczenia dzieła.
Transportem obrazu zajmuje się wyspecjalizowana firma o europejskiej renomie, polecona przez Muzeum Narodowe w Krakowie, które też (zgodnie z umową o depozytach) przygotowuje obraz do podróży i sprawuje nad nim pieczę przez cały czas trwania wypożyczenia. Według opinii pracujących w MNK konserwatorów dzieł sztuki, opiekujących się na stałe obrazem, jego stan zachowania był i jest doskonały.
Oburza nas do głębi fakt, że kwestionując zasadność udziału obrazu w wystawach o światowym znaczeniu, podważa się nie tylko dobre imię Fundacji Książąt Czartoryskich, lecz także kompetencje decyzyjne ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP oraz kompetencje zawodowe dyrekcji i pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich:
Adam Zamoyski,
Maria Osterwa-Czekaj
Zbigniew Ćwiąkalski
Bogna Dziechciaruk-Maj
Antoni Potocki
KONTAKT:
Fundacja XX Czartoryskich
e-mail: biuro@fundacja-czartoryskich.krakow.pl
Źródło informacji: Fundacja XX Czartoryskich
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.12.2010, 13:32 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |