Newsletter

Zlecone: PKO Bank Polski uczestniczy w programie digitalizacji arcydzieł polskiej kinematografii

06.06.2011, 13:55aktualizacja: 06.06.2011, 13:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jako mecenas kultury PKO Bank Polski włączył się do programu rekonstrukcji cyfrowej dorobku polskiej kinematografii. W ciągu dwóch lat dzięki finansowemu wsparciu Banku dziesięć filmów niszczejących na analogowych kopiach odzyska swój pierwotny blask.

Program digitalizacji arcydzieł polskiej kinematografii objął swym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program realizują Polski Instytut Sztuki Filmowej, KinoRP, studia filmowe i twórcy, którym na sercu leży pozostawienie następnym pokoleniom dorobku polskiej kultury. Do tego grona dołączył PKO Bank Polski, który ma na swoim koncie udział w wielu przedsięwzięciach związanych z ochroną dziedzictwa narodowego, jak zakup na nowojorskiej aukcji listów Chopina, konserwacja obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" czy wydanie albumu zdjęć z Powstania Warszawskiego.

Teraz Bank zaangażował się w utrwalenie i popularyzację dorobku polskiej kinematografii. Na podstawie analizy oglądalności do rekonstrukcji cyfrowej wybrano dziesięć tytułów, które poświadczają, że polskie kino to nie tylko rozrywka, ale też dobro wspólne, narzędzie kształtowania tożsamości narodowej czy odzyskiwania zbiorowej pamięci. Wśród wybranych do rekonstrukcji filmów nie mogło zabraknąć dzieł Andrzeja Wajdy. Na swoje drugie premiery czekają: "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka" i "Człowiek z żelaza". Cyfrowo odnowione i utrwalone zostaną kultowe komedie najlepszego kronikarza absurdalnej peerelowskiej rzeczywistości Stanisława Barei: "Miś", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", "Brunet wieczorową porą", "Nie ma róży bez ognia", "Poszukiwany, poszukiwana". Listę zamyka zajmująca szczególne miejsce w zbiorowej pamięci Polaków komedia Marka Piwowskiego "Rejs" i klasyka kina młodzieżowego "Szatan z VII klasy" Marii Kaniewskiej.

Pierwsza premiera tak odnowionego filmu z listy PKO Banku Polskiego odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Festiwalowa publiczność obejrzy na specjalnej projekcji komedię "Nie ma róży bez ognia" z 1974 r.

Pliki graficzne dotyczące tej informacji prasowej znajdują się na portalu Serwisu Informacji Zleconych pod adresem http://siz.pap.pl.

KONTAKT:

Biuro Prasowe

PKO Bank Polski

ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa

tel. (22) 521 80 30

e-mail: prasa@pkobp.pl

-

KinoRP

Maciej Molewski

tel. kom. +48 512 436 75

Aga Kamińska

tel.kom. +48 512 097 549

e-mail: biuro@kinorp.pl

Źródło informacji: KinoRP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2011, 13:55
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ