Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Zlecone: Stopień zagrożenia dla mniejszości w Europie i Azji Środkowej najbardziej wzrósł w Kirgistanie - nowy globalny sondaż

12.05.2011, 14:00aktualizacja: 12.05.2011, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Minority Rights Group International (MRG) podała dziś w Warszawie, Polska, że "według globalnego rankingu 'Peoples under Threat' (Zagrożone Społeczności) największy wzrost zagrożeń wśród krajów Europy i Azji Środkowej odnotowano w tym roku w Kirgistanie". W swojej corocznej analizie, uznawanej na całym świecie, MRG, organizacja ochrony praw człowieka z siedzibą w Londynie, określa sytuacje, w których społeczności są najbardziej zagrożone masowymi zabójstwami lub regularnymi brutalnymi represjami. Inne kraje w regionie, które zajęły w rankingu wysokie pozycje, to Federacja Rosyjska, Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina.

"Niestabilna sytuacja polityczna w Europie i Azji Środkowej nadal naznaczona jest piętnem konfliktów, które wybuchły po upadku byłego Bloku Wschodniego - mówi Carl Soderbergh, dyrektor ds. polityki i komunikacji. - Tożsamość etniczna po raz kolejny stała się potężnym czynnikiem mobilizującym w Kirgistanie."

Kirgistan przesunął się o 19 miejsc w górę w rankingu po tym, jak w zeszłym roku obalenie prezydenta Bakijewa przerodziło się w brutalne zamieszki, skierowane przeciwko mniejszościom etnicznym. Nie zanotowano istotnych zmian w zakresie ryzyka konfliktu w przypadku mniejszości w Federacji Rosyjskiej oraz Gruzji. Rosja przesunęła się nieco z pozycji 19. na pozycję 16., podczas gdy Gruzja niezmiennie zajmuje 27.pozycję po uprzednich konfliktach w Osetii Południowej.

"Rządy muszą wzmocnić mechanizmy ochrony praw mniejszości w Azji Środkowej - mówi Soderbergh. - Przedstawiciele mniejszości narodowych muszą uczestniczyć w kierowaniu państwem i być obecni we wszystkich instytucjach państwowych."

Przemoc między etnicznymi grupami kirgiskimi a uzbeckimi w 2010 r. w południowych miastach Osz i Dżalalabad, skupiskiem uzbeckich mniejszości etnicznych, pokazała, że największym zagrożeniem dla mniejszości jest niestabilna sytuacja polityczna. Konflikt ten przyniósł masowe zabójstwa oraz przesiedlenia dziesiątek tysięcy ludzi, podobnie jak konflikt etniczny z 1990 r.

"W czerwcu 2010 roku tłum dopuścił się serii ataków na etnicznych Uzbeków. Uzbecy byli zabijani lub znaleźli się w pułapce we własnych domach bez dostępu do pożywienia i innego zaopatrzenia. Tysiące ludzi przekroczyło granicę Uzbekistanu w poszukiwaniu schronienia" - mówi Dildora Khamidova, Ośrodek Edukacji Wielokulturowej i Wielojęzycznej, Osz, Kirgistan.

Wśród krajów Bałkanów Zachodnich, Bośnia i Hercegowina pozostaje na 28. miejscu w rankingu. Pomimo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanowiącego, że procedura wyborcza zastosowana w tym kraju była dyskryminacyjna, w październiku zeszłego roku przeprowadzono tam wybory, jednak ograniczenia nałożone na m.in. społeczności żydowskie i romskie nie zostały zniesione. Pogłębiający się impas polityczny uniemożliwił zwiększenie udziału mniejszości w życiu politycznym.

"W zeszłym roku ważniejsi politycy w Bośni uznali, że pomimo trudnej sytuacji politycznej w kraju ponowny wybuch przemocy wobec mniejszości etnicznych jest niemożliwy. Teraz nie są już tego tak pewni" - dodał Soderbergh.

Kosowo, które po raz pierwszy zostało uwzględnione w rankingu jako niezależne państwo, zajęło w tabeli 50. miejsce. Mniej liczne mniejszości nadal muszą borykać się z wykluczeniem oraz przymusową asymilacją w kraju. Serbowie, którzy żyją poza serbską enklawą obawiają się, że powtórzy się wybuch przemocy skierowanej przeciwko Serbom, który miał miejsce w marcu 2004 r., gdy przesiedlonych zostało ponad 4000 ludzi.

Afganistan odnotował największy skok w tabeli i zajął trzecie miejsce w rankingu, które uprzednio zajmował Irak. W 2010 r. liczba ofiar wśród obywateli sięgnęła prawie 3000, a każda dalsza eskalacja konfliktu lub poważne przegrupowanie sił w Kabulu niesie ryzyko rozlewu krwi w kraju na wielką skalę. Przed Afganistanem 1. i 2. miejsca w ranking zajmują Somalia i Sudan.

Więcej informacji na stronie http://www.minorityrights.org/.

Komentarz dla Edytora

Raport "Peoples under Threat" ("Zagrożone Społeczności"), identyfikujący społeczności lub grupy, które w 2011 roku są najbardziej zagrożone ludobójstwem, masowymi zabójstwami lub inną systematyczną przemocą zostanie przedstawiony podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w Warszawie 12 maja 2011 r. o godz. 11:30 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63. Wezmą w niej udział Carl Soderbergh, dyrektor ds. polityki i komunikacji MRG i Dildora Khamidova, Ośrodek Edukacji Wielokulturowej i Wielojęzycznej, Osz, Kirgistan. W celu umówienia się na wywiad lub uzyskania więcej informacji prosimy o kontakt z Bernadett Sebaly.

KONTAKT:

Bernadett Sebaly

tel. +36 (1) 327 7032

tel.kom. (+36) 70 217 2601

e-mail: bernadett.sebaly@mrgmail.org

Źródło informacji: Minority Rights Group International

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.05.2011, 14:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ