Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Tymczasowe aresztowania we Wrocławiu mogą stanowić naruszenie Karty Praw Podstawowych UE

13.01.2014, 17:18aktualizacja: 13.01.2014, 17:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BRULSELA, 13 stycznia 2014 r./PRNewswire/ - Po ponad dziesięciu tygodniach za kratkami, sześć osób zatrzymanych w areszcie przez wrocławskiego prokuratora Piotra Kalecińskiego wciąż nie wie, jakie oskarżenia zostaną im przedstawione.

Aresztowani nie usłyszeli jeszcze zarzutów.

Postępowanie prowadzone przez prokuraturę z Wrocławia trwa już trzy lata. W ramach działań śledczych policja zorganizowała dwa naloty na polskie biura firm K.u.K. International i SACMET - odpowiednio w listopadzie 2012 i 2013 roku.

Zdaniem światowego eksperta w dziedzinie praw człowieka obecne aresztowania w Polsce mogą naruszać art. 47 Karty Praw Podstawowych UE, który stwierdza, że: "Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy".

"Według art. 41 Karty, każdy w Unii Europejskiej ma prawo do bezstronnego i sprawiedliwego rozpatrzenia swojej sprawy - dodał. Kroki administracyjne podejmowane we Wrocławiu na poziomie władz państwowych niosą ryzyko, że Polska obierze kierunek zgoła odmienny od tego, który zadeklarowała jako sygnatariusz Traktatów UE w zakresie poszanowania Karty praw podstawowych".

Według sprawozdania opracowanego dla organizacji Fair Trials International przez międzynarodową kancelarię prawną Clifford Chance, Polska już wcześniej znalazła się w ogniu krytyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za nadmierne i niedostatecznie uzasadnione przedłużanie tymczasowego aresztowania oraz nieuwzględnianie alternatywnych środków zapobiegawczych.

Według polskiego prawa, okres tymczasowego aresztowania nie może przekraczać trzech miesięcy, przy czym zatrzymania w areszcie nie należy stosować, jeśli wystarczy inny środek zapobiegawczy.

"Niedopuszczalne jest, by niewinni ludzie przebywali w areszcie bez postawienia im jakichkolwiek zarzutów i bez dostępu do pomocy prawnej - powiedział rzecznik K.u.K. International. Powiadomiliśmy już o tej sytuacji polskiego Prokuratora Generalnego oraz Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego, składamy również oficjalną skargę do Amnesty International, w której zwracamy uwagę na działania Piotra Kalecińskiego oraz łamanie praw człowieka, do którego dochodzi we Wrocławiu".

"To rok wyborów do Parlamentu Europejskiego, a jednocześnie czas odpowiedni do tego, by wszyscy polscy politycy dołożyli starań na rzecz jeszcze głębszego zerwania przez Polskę z jej komunistyczną przeszłością, jak również wznowili wysiłki, by w Polsce w większym stopniu respektowane były wartości europejskie wyrażone w Karcie praw podstawowych" - dodał rzecznik K.U.K. International.

Więcej informacji na stronie: http://www.kmetkostory.org  

Źródło: K.u.K. International

KONTAKT:

James Wilson

tel. +32496120786

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.01.2014, 17:18
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ