Pobierz materiał i Publikuj za darmo
BRULSELA, 13 stycznia 2014 r./PRNewswire/ - Po ponad dziesięciu tygodniach za kratkami, sześć osób zatrzymanych w areszcie przez wrocławskiego prokuratora Piotra Kalecińskiego wciąż nie wie, jakie oskarżenia zostaną im przedstawione.
Aresztowani nie usłyszeli jeszcze zarzutów.
Postępowanie prowadzone przez prokuraturę z Wrocławia trwa już trzy lata. W ramach działań śledczych policja zorganizowała dwa naloty na polskie biura firm K.u.K. International i SACMET - odpowiednio w listopadzie 2012 i 2013 roku.
Zdaniem światowego eksperta w dziedzinie praw człowieka obecne aresztowania w Polsce mogą naruszać art. 47 Karty Praw Podstawowych UE, który stwierdza, że: "Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy".
"Według art. 41 Karty, każdy w Unii Europejskiej ma prawo do bezstronnego i sprawiedliwego rozpatrzenia swojej sprawy - dodał. Kroki administracyjne podejmowane we Wrocławiu na poziomie władz państwowych niosą ryzyko, że Polska obierze kierunek zgoła odmienny od tego, który zadeklarowała jako sygnatariusz Traktatów UE w zakresie poszanowania Karty praw podstawowych".
Według sprawozdania opracowanego dla organizacji Fair Trials International przez międzynarodową kancelarię prawną Clifford Chance, Polska już wcześniej znalazła się w ogniu krytyki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka za nadmierne i niedostatecznie uzasadnione przedłużanie tymczasowego aresztowania oraz nieuwzględnianie alternatywnych środków zapobiegawczych.
Według polskiego prawa, okres tymczasowego aresztowania nie może przekraczać trzech miesięcy, przy czym zatrzymania w areszcie nie należy stosować, jeśli wystarczy inny środek zapobiegawczy.
"Niedopuszczalne jest, by niewinni ludzie przebywali w areszcie bez postawienia im jakichkolwiek zarzutów i bez dostępu do pomocy prawnej - powiedział rzecznik K.u.K. International. Powiadomiliśmy już o tej sytuacji polskiego Prokuratora Generalnego oraz Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego, składamy również oficjalną skargę do Amnesty International, w której zwracamy uwagę na działania Piotra Kalecińskiego oraz łamanie praw człowieka, do którego dochodzi we Wrocławiu".
"To rok wyborów do Parlamentu Europejskiego, a jednocześnie czas odpowiedni do tego, by wszyscy polscy politycy dołożyli starań na rzecz jeszcze głębszego zerwania przez Polskę z jej komunistyczną przeszłością, jak również wznowili wysiłki, by w Polsce w większym stopniu respektowane były wartości europejskie wyrażone w Karcie praw podstawowych" - dodał rzecznik K.U.K. International.
Więcej informacji na stronie: http://www.kmetkostory.org
Źródło: K.u.K. International
KONTAKT:
James Wilson
tel. +32496120786
Źródło informacji: PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.01.2014, 17:18 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |