Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Na zaproszenie podsekretarz stanu Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w środę w Warszawie spotkali się wiceministrowie spraw zagranicznych oraz wyżsi urzędnicy państw unijnych. Dyskusja w MSZ poświęcona była m.in. koordynacji polityki Unii Europejskiej wobec jej wschodnioeuropejskich partnerów.
- Spotykamy się po raz kolejny, aby otwarcie i szczerze wymienić się poglądami na temat Partnerstwa Wschodniego oraz skoordynować nasze stanowiska – powiedziała wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz witając zaproszonych gości.
W trakcie spotkania omówiono kwestię dalszych relacji z państwami partnerskimi w kontekście zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie, szczególnie na Ukrainie oraz możliwej reakcji ze strony Unii Europejskiej wobec trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Uczestnicy spotkania zdecydowanie podkreślili swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i gotowość konsekwentnego wspierania Ukrainy w przeprowadzaniu reform koniecznych do sprawnej implementacji postanowień umowy stowarzyszeniowej z UE.
- Kilka miesięcy temu obchodziliśmy w Pradze 5-lecie Partnerstwa Wschodniego – przypomniała wiceminister Pełczyńska-Nałęcz - Dziś polityka ta jest bardzo poważnie traktowana przez rządy i społeczeństwa krajów partnerskich. Musimy się obecnie zastanowić, jak dalej ją rozwijać.
W środę dyskutowano również o możliwych formach wspomagania transformacji ustrojowej państw partnerskich. Omówiono przy tym najważniejsze wyzwania stojące przed polityką Partnerstwa Wschodniego w 2014 roku. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje oczekiwania wobec kolejnego Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który w maju 2015 odbędzie się w Rydze. Temat ten jest szczególnie istotny w kontekście nadchodzącego, corocznego spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych UE i Partnerstwa Wschodniego 22 lipca w Brukseli.
Dużo uwagi podczas rozmów poświęcono dalszemu rozwojowi unijnej oferty wobec wschodnich partnerów po podpisaniu przez Gruzję, Mołdawię i Ukrainę umów stowarzyszeniowych wraz z postanowieniami o kompleksowych strefach wolnego handlu.
W spotkaniu w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Trójkąta Weimarskiego, a także Szwecji i Rumunii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.07.2014, 23:39 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |