Newsletter

MSZ: rozmowy o Ukrainie i przyszłości Partnerstwa Wschodniego (komunikat)

16.07.2014, 23:39aktualizacja: 16.07.2014, 23:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

Na zaproszenie podsekretarz stanu Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w środę w Warszawie spotkali się wiceministrowie spraw zagranicznych oraz wyżsi urzędnicy państw unijnych. Dyskusja w MSZ poświęcona była m.in. koordynacji polityki Unii Europejskiej wobec jej wschodnioeuropejskich partnerów.

- Spotykamy się po raz kolejny, aby otwarcie i szczerze wymienić się poglądami na temat Partnerstwa Wschodniego oraz skoordynować nasze stanowiska – powiedziała wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz witając zaproszonych gości.

W trakcie spotkania omówiono kwestię dalszych relacji z państwami partnerskimi w kontekście zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa w regionie, szczególnie na Ukrainie oraz możliwej reakcji ze strony Unii Europejskiej wobec trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Uczestnicy spotkania zdecydowanie podkreślili swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i gotowość konsekwentnego wspierania Ukrainy w przeprowadzaniu reform koniecznych do sprawnej implementacji postanowień umowy stowarzyszeniowej z UE.

- Kilka miesięcy temu obchodziliśmy w Pradze 5-lecie Partnerstwa Wschodniego – przypomniała wiceminister Pełczyńska-Nałęcz - Dziś polityka ta jest bardzo poważnie traktowana przez rządy i społeczeństwa krajów partnerskich. Musimy się obecnie zastanowić, jak dalej ją rozwijać.

W środę dyskutowano również o możliwych formach wspomagania transformacji ustrojowej państw partnerskich. Omówiono przy tym najważniejsze wyzwania stojące przed polityką Partnerstwa Wschodniego w 2014 roku. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje oczekiwania wobec kolejnego Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który w maju 2015 odbędzie się w Rydze. Temat ten jest szczególnie istotny w kontekście nadchodzącego, corocznego spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych UE i Partnerstwa Wschodniego 22 lipca w Brukseli.

Dużo uwagi podczas rozmów poświęcono dalszemu rozwojowi unijnej oferty wobec wschodnich partnerów po podpisaniu przez Gruzję, Mołdawię i Ukrainę umów stowarzyszeniowych wraz z postanowieniami o kompleksowych strefach wolnego handlu.

W spotkaniu w Warszawie uczestniczyli przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Trójkąta Weimarskiego, a także Szwecji i Rumunii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.07.2014, 23:39
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ