Newsletter

MSZ ws. wywiadu ministra Sikorskiego dla amerykańskiego radia (komunikat)

23.07.2014, 11:34aktualizacja: 23.07.2014, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– W naszym regionie chcemy zdecydowanie zwiększania obecności USA – podkreślił Radosław Sikorski w wyemitowanym 22 lipca br. wywiadzie dla amerykańskiego publicznego radia (NPR). W rozmowie szef polskiej dyplomacji wskazał na zabiegi zmierzające do uzyskania większego wsparcia Waszyngtonu dla całego regionu, w którym istnieje „poczucie zagrożenia”. Jak wyjaśnił minister Sikorski „podczas gdy bazy NATO istnieją w krajach takich jak Wielka Brytania, Hiszpania czy Niemcy – państwach, które mogą czuć się bezpiecznie – nasze prośby w tej kwestii traktowane są bardzo powściągliwie”.

W nawiązaniu do spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli, na którym omówiono kwestię rozszerzenia sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za destabilizowanie sytuacji na Ukrainie, minister został z kolei zapytany o koszty implementacji sankcji wobec Rosji przez Unię Europejska. Radosław Sikorski podkreślił, że w odróżnieniu do USA, handel z Rosją pozostaje ważnym czynnikiem dla gospodarek szeregu państw europejskich. – Sankcje zawsze wiążą się z kosztami – przypomniał minister. – Ale dzisiaj wśród państw europejskich panowało wspólne przeświadczenie, że konieczne jest wyznaczenie jasnych granic oraz wysłanie stronie rosyjskiej silnego komunikatu – podkreślił. – Byłe republiki ZSRR stały się w pełni suwerennymi państwami, ich granice są uznane przez społeczność międzynarodową i nie mogą być zmieniane przy użyciu siły – dodał minister odnosząc się do konfliktu ukraińskiego.

W rozmowie szef polskiej dyplomacji wskazał również na konieczność pełnej współpracy w śledztwie w sprawie zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17. Zaznaczył, że ważne jest przekazanie wymiarowi sprawiedliwości wszystkich osób podejrzanych o udział w tym wydarzeniu. Minister wskazał ponadto na powszechne obawy związane z potwierdzonymi sygnałami o usuwaniu dowodów rzeczowych z miejsca katastrofy przez jej prawdopodobnych sprawców. – Ostatecznie rozstrzygającym dowodem byłyby fragmenty rakiety we wraku samolotu, zawierające numery seryjne, umożliwiające identyfikację państwa, w zasobach którego znajdował się pocisk – ocenił.

W audycji wskazano też na zaangażowanie polskiego ministra spraw zagranicznych w projekt zmian europejskiej polityki energetycznej, ukierunkowanej na obniżenie cen gazu kupowanego przez kraje UE w Rosji.

Źródło: amerykańskie radio publiczne NPR

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.07.2014, 11:34
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ