Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Wzmocnienie presji na Putina jest całkowicie słuszne. Oczekiwanie, że sytuacja szybko się zmieni, jest jednak nierealne - powiedział Erler w rozmowie z telewizją publiczną ARD.
"Sankcje nie odniosą natychmiastowego skutku; potrzeba na to czasu. Po drugie, w Rosji umacniają się nastroje +oblężonej twierdzy+, zgodnie z dewizą - może jest to dla nas szansa na uniezależnienie się od Zachodu?" - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD. "Same sankcje nie wystarczą" - zaznaczył Erler.
Pełnomocnik ostrzegł przed powstaniem "politycznej luki". "Czego oczekujemy? Czy realne są oczekiwania, że Putin powie: OK, przestaję popierać separatystów i przyglądam się, jak armia ukraińska odnosi nad nimi zwycięstwo. Takiego rozwoju wypadków Putin nie przetrwałby u siebie w domu. To nie jest realistyczny scenariusz" - powiedział Erler.
Polityk SPD przypomniał o zapewnieniach Zachodu, że konfliktu na Ukrainie nie można rozwiązać środkami militarnymi, lecz tylko za pomocą środków politycznych. "Musimy teraz zintensyfikować kontakty z Ukrainą, by doprowadzić do zawieszenia broni i wdrożyć negocjacje" - zapowiedział. Jego zdaniem "nie unikniemy przy tym udziału w tych rozmowach separatystów". Zauważył, że nadal istnieje grupa kontaktowa pod kierownictwem OBWE. "Musimy zabiegać też o powstanie innej płaszczyzny rozmów".
Erler zwrócił uwagę na "straszną skalę" rosyjskiej propagandy, która ogarnęła także klasę polityczną w Rosji. "Fałszowanie rzeczywistości", jakie ma miejsce, jest groźne dla Rosji, ponieważ kraj ten traci zdolność postrzegania rzeczywistości" - ostrzegł polityk.
Kanclerz Angela Merkel oświadczyła we wtorek, że uchwalenie sankcji sektorowych było konieczne ze względu na aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy. (PAP)
lep/ ro/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.07.2014, 12:13 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |