Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O europejskiej reakcji na epidemię wirusa ebola, sytuacji na Bliskim Wschodzie i kryzysie na Ukrainie rozmawiali w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej.
Unijna Rada ds. Zagranicznych (FAC) podjęła się koordynacji działań na rzecz zwalczania epidemii gorączki krwotocznej na różnych poziomach. – W tym celu powołany zostanie europejski koordynator ds. walki z wirusem – poinformował po zakończeniu obrad minister Schetyna. – Tylko wspólny wysiłek pozwoli na skuteczne zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa ebola – dodał. Z uznaniem powitano w tym kontekście decyzję o ustanowieniu funduszu powierniczego i UN Mission for Ebola Emergency Response, która jest pierwszą misją o takim charakterze. UE zwróciła uwagę na potrzebę zapewnienia odpowiednio wyszkolonych wolontariuszy gotowych wesprzeć walkę z wirusem ebola. Unia zgadza się z wyrażoną przez ONZ oceną, że wirus stanowi zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa i zamierza powrócić do dyskusji na ten temat na nadchodzących spotkaniach.
Omawiając sytuację na Bliskim Wschodzie, ministrowie wyrazili zaniepokojenie sytuacją humanitarną i bezpieczeństwa w Iraku i Syrii. Stanowczo potępili zbrodnie popełniane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) i zapewnili o determinacji UE do udziału w międzynarodowych wysiłkach na rzecz pokonania IS. Wyrażano przy tej okazji uznanie dla tych, którzy udzielili schronienia uchodźcom oraz wezwano do otwarcia granic dla wszelkiej pomocy, jaka może być dostarczona walczącym z IS. UE przyjęła ponadto dodatkowe sankcje na reżim Asada, który jest jednym z winnych dynamicznego rozwoju IS.
W odniesieniu do sytuacji na Ukrainie, rada potępiła przypadki łamania rozejmu na wschodzie kraju. Odnotowała także pozytywne trendy, jak ograniczenie przemocy na tym obszarze w rezultacie uzgodnionego zawieszenia broni, czy uwolnienie części zakładników. Z uznaniem przyjęto wysiłki Kijowa na rzecz stabilizacji, w tym przyjęcie przez Radę Najwyższą ustaw o amnestii i tymczasowych władzach samorządowych, a także legislację antykorupcyjną oraz o prokuraturze. Ministrowie podkreślili dalszą znaczącą rolę OBWE. Wsparli rozszerzenie zakresu działania misji o rosyjskie punkty graniczne. Przypomniano też zaangażowanym stronom o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa obserwatorom. Jednocześnie wezwano władze ukraińskie do zaproszenia OBWE / ODIHR do obserwacji wyborów lokalnych we wschodnich obwodach kraju. UE będzie także nadal nieść pomoc potrzebującym na Ukrainie.
– Cieszy nas jedność unijnego stanowiska ws. Ukrainy – podkreślił szef polskiej dyplomacji. – Trzeba zabiegać o pełną realizację porozumień pokojowych z Mińska, monitoring granicy ukraińsko-rosyjskiej oraz zawieszenia broni. Od tego zależy ewentualny przegląd europejskich sankcji wobec Rosji – dodał minister Schetyna.
Poniedziałkowa rada był także okazją do pożegnania Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Obrony UE Catherine Ashton, która po pięciu latach kończy swoją misję. Od 1 listopada zastąpi ją na tym stanowisku obecna włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.10.2014, 21:46 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |