Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: oświadczenie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

30.10.2014, 20:41aktualizacja: 30.10.2014, 20:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

„Ministrowie V4 potwierdzają swoje pełne zaangażowanie na rzecz niezależnej, demokratycznej, stabilnej, nowoczesnej i dobrze prosperującej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową, której obywatele muszą mieć prawo decydowania o swojej własnej przyszłości” – podkreślają ministrowie spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, Miroslav Lajčák, Lubomír Zaorálek i Péter Szijjártó we wspólnym oświadczeniu wydanym 30 października w Bratysławie.

W czasie spotkania ministrów V4 i Bałkanów Zachodnich, szefowie dyplomacji Polski, Słowacji, Czech i Węgier – wydali wspólne oświadczenie, w którym komentują ostatnie wybory i deklarują dalsze wsparcie dla reform na Ukrainie. „Kraje V4 są gotowe wspomagać parlament i przyszły rząd we wprowadzaniu kompleksowych reform strukturalnych” – czytamy w oświadczeniu. Jak zaznaczają ministrowie, zewnętrzne wsparcie pomoże Ukrainie przejść przez trudny proces transformacji, wzmocnić rządy prawa, skuteczność rządu narodowego i samorządów, zapewnić przejrzystość procedur i walczyć z korupcją.

Cały tekst oświadczenia poniżej.

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w sprawie Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej — Czech, Polski, Słowacji i Węgier (dalej: „ministrowie V4”) — uważnie śledzili przygotowania i przebieg wyborów parlamentarnych na Ukrainie 26 października 2014 r. Z zadowoleniem przyjmują zwycięstwo sił proeuropejskich w ostatnich wyborach i mają nadzieję na intensywną współpracę z nowymi władzami ukraińskimi. Nadchodzące przedterminowe wybory samorządowe w Donbasie muszą odbyć się w pełnej zgodności z prawem ukraińskim. Ministrowie V4 potwierdzają swoje pełne zaangażowanie na rzecz niezależnej, demokratycznej, stabilnej, nowoczesnej i dobrze prosperującej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową, której obywatele muszą mieć prawo decydowania o swojej własnej przyszłości. Kraje V4 podtrzymują poparcie dla unijnej polityki nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Federację Rosyjską.

Ministrowie V4 pragną wyrazić swoje nieustające poparcie dla działań przywódców ukraińskich na rzecz budowania nowoczesnego, demokratycznego i zjednoczonego społeczeństwa, w którym w pełni przestrzegane są prawa wszystkich grup etnicznych, językowych i religijnych. Kraje V4 apelują do nowego rządu Ukrainy o udzielenie zdecydowanego wsparcia procesowi reform, których celem jest zbliżanie Ukrainy do Unii Europejskiej, zgodnie z umową stowarzyszeniową pomiędzy UE i Ukrainą. Kraje V4 są gotowe wspomagać parlament i przyszły rząd we wprowadzaniu kompleksowych reform strukturalnych. Efektem takich reform, jak pokazują doświadczenia poszczególnych krajów Grupy, jest transformacja instytucjonalna, gospodarcza i społeczna, prowadząca do stopniowej poprawy warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Pod tym względem przejrzystość i włączenie społeczne są ważne dla osiągnięcia szerokiego konsensusu w całym kraju, pozwalającego na zmierzenie się ze złożonymi problemami społecznymi i gospodarczymi związanymi z transformacją.

Kraje V4 są gotowe kontynuować współpracę z partnerami i sojusznikami przy świadczeniu różnych form konkretnej pomocy dla Ukrainy i jej obywateli. Celem takiej pomocy zewnętrznej jest dopełnienie procesu transformacji, który powinien traktować priorytetowo wzmacnianie rządów prawa, zwiększanie sprawności administracji centralnej i samorządowej oraz przejrzystości zamówień publicznych, ograniczanie regulacji państwowych, wreszcie, co nie mniej ważne, zwalczanie korupcji. W tym kontekście kraje V4 z satysfakcją odnotowują przyjęcie planu operacyjnego dla misji doradczej UE (EUAM) przez ostatnią Radę do Spraw Zagranicznych oraz wyrażają poparcie dla jego niezwłocznej realizacji. Kraje V4 przypominają, że tymczasowe wdrożenie DCFTA przewiduje ustanowienie ram prawnych świadczenia pomocy dla gospodarki ukraińskiej na tym krytycznym etapie.

Ministrowie V4 są przekonani, że pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie i wokół niej musi być całkowicie oparte na zasadzie poszanowania niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową. Kraje V4 pragną ponowić dobitny apel do wszystkich stron konfliktu o starania na rzecz pełnego i bezwarunkowego wdrożenia protokołu z Mińska z 5 września oraz memorandum z 19 września, w szczególności poprzez zagwarantowanie trwałego zawieszenia broni, wycofanie nielegalnych uzbrojonych grup, broni, bojowników i najemników. Ministrowie V4 pragną podkreślić niezwykle istotną rolę OBWE przy monitorowaniu i weryfikowaniu wprowadzania w życie porozumień z Mińska. Nie może ono być całkowite bez przestrzegania zawieszenia broni przez wszystkie strony konfliktu, odzyskania kontroli przez rząd ukraiński nad granicami z Rosją, dialogu narodowego w pełni włączającego wszystkie strony oraz bez decentralizacji. Kraje V4 podzielają pogląd, że tylko konstruktywna rola Federacji Rosyjskiej może zagwarantować trwały pokój i stabilność we wspólnym sąsiedztwie.

Ministrowie V4 odnotowali z zaniepokojeniem poważne skutki humanitarne kryzysu dla obywateli Ukrainy. Pragną podkreślić konieczność zagwarantowania pełnego respektowania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony cywilnej populacji w strefie objętej konfliktem, jak również zapewnienia odpowiedniego dostępu do tej strefy międzynarodowym organizacjom humanitarnym. Ministrowie pragną również przypomnieć o potrzebie rozstrzygającego śledztwa dotyczącego tragicznych wydarzeń kilku ostatnich miesięcy, zestrzelenia samolotu MH17 oraz pogarszającej się sytuacji Tatarów krymskich.

W kontekście europejskiego przetwórstwa gazu i ropy, kraje V4 z satysfakcją przyjmują trwające trójstronne negocjacje pomiędzy UE, Rosją i Ukrainą mające na celu doprowadzenie do porozumienia w sprawie dostaw energii na Ukrainę oraz ich przesyłu dla odbiorców europejskich. Kraje V4 mają nadzieję, że Federacja Rosyjska i Ukraina podejdą do tych negocjacji w duchu długoterminowej, pewnej i przewidywalnej współpracy energetycznej z UE. Kraje V4 potwierdziły swoją gotowość do wspierania ciągłego zwrotnego przesyłu gazu na Ukrainę w trakcie najbliższej zimy.

Kraje V4 oraz ich przywódcy pozostają aktywnie zaangażowani w powyższe kwestie, oraz oczekują na spotkanie z prezydentem Poroszenką w Bratysławie 16 listopada 2014 r. na marginesie szczytu V4.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2014, 20:41
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ