Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
„UE i NATO powinny odpowiednio reagować na postępy krajów aspirujących. Państwa V4 są gotowe nadal dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami z czasów transformacji i integracji z Unią i NATO” – podkreślają ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej we wspólnym oświadczeniu wydanym w czasie dorocznego spotkania szefów dyplomacji państw V4 i Bałkanów Zachodnich 30-31 października w Bratysławie.
W spotkaniu, zorganizowanym przez słowackie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Austrii Sebastian Kurz oraz Włoch Federica Mogherini, desygnowana na nową Wysoką Przedstawiciel UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Głównym tematem rozmów były propozycje wsparcia państw kandydujących do Unii przez kraje V4. Ministrowie dyskutowali również o tym, jak powinna wyglądać współpraca z Wysoką Przedstawiciel UE i komisarzem odpowiedzialnym za rozszerzenie.
- Wiarygodność Unii Europejskiej wymaga, aby proces rozszerzenia posuwał się do przodu zgodnie z przyjętymi zasadami i postępami państw kandydujących – podkreślił w czasie rozmów minister Grzegorz Schetyna.
W czasie spotkania ministrów V4 i Bałkanów Zachodnich, szefowie dyplomacji Polski, Słowacji, Czech i Węgier wydali też wspólne oświadczenie nt. ostatnich wyborów, w którym zadeklarowali dalsze wsparcie dla reform na Ukrainie. „Kraje V4 są gotowe wspomagać parlament i przyszły rząd we wprowadzaniu kompleksowych reform strukturalnych” – czytamy w oświadczeniu.
Ministrowie spraw zagranicznych V4 spotkali się także w Bratysławie z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim reformy UE i podnoszenia jej konkurencyjności, a także brytyjskiej wizji przyszłości Unii.
Ministrowie podkreślili także, że Europa nie może zapominać o Ukrainie. Zaznaczyli, że nie ma żadnych okoliczności, które sprzyjałyby zniesieniu sankcji wobec Rosji. Ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że nie uznają wyników zaplanowanych na 2 listopada wyborów w Donbasie: „Jedyne wybory, mające legitymację na Ukrainie, to te, które odbywają się zgodnie z prawem ukraińskim”.
Wizyta w Bratysławie była także okazją do dwustronnych rozmów z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Słowacji Miroslavem Lajčákiem. Dotyczyły one przede wszystkim rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej pomiędzy Polską i Słowacją. - Rozbudowa połączeń komunikacyjnych między naszymi krajami, która podwyższy standardy życia naszym obywatelom w regionach przygranicznych oraz umocni pozycję ekonomiczną całego regionu Europy Środkowej – zaznaczył minister Schetyna. Spotkał się też z szefami dyplomacji Węgier, a także Albanii, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2014, 16:39 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |