Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Minister obrony narodowej skierował na najbliższą Radę Ministrów wniosek o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu.
Wniosek zakłada użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego liczącego do 150 żołnierzy i pracowników wojska w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r.
Operacja „Resolute Support” będzie prowadzona przez NATO na terenie Afganistanu od 1 stycznia 2015 r. Decyzja o jej rozpoczęciu stanowi wynik ustaleń, jakie przyjęto na szczytach Sojuszu w Chicago w 2012 r. oraz w Newport w 2014 r. Jej rozpoczęcie poprzedziła również prośba, jaką do Sojuszu Północnoatlantyckiego skierowały władze Afganistanu.
Realizując operację „Resolute Support” wojska NATO będą kontynuowały w Afganistanie zadania szkolenia, doradztwa i wsparcia na rzecz afgańskich sił bezpieczeństwa. Obecność sił sojuszniczych w Islamskiej Republice Afganistanu opierać się będzie na porozumieniu o statusie sił podpisanym między NATO a Islamską Republiką Afganistanu w dniu 30 września 2014 r.
Misja nie będzie miała charakteru bojowego, a siły w niej uczestniczące nie będą bezpośrednio uczestniczyły w zadaniach zwalczania rebeliantów oraz w operacjach antynarkotykowych. Sojusz Północnoatlantycki dopuszcza prowadzenie działań bojowych jedynie w przypadku sił specjalnych. Struktura misji ma umożliwić prowadzenie działalności doradczej od szczebla ministerialnego do dowództwa korpusu włącznie.
Misja będzie prowadzić działalność doradczo-szkoleniową, a jej głównym celem będzie przygotowanie dowództw afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego i profesjonalnego kierowania oraz zarządzania w sposób umożliwiający efektywne zapewnienie bezpieczeństwa w Afganistanie.
Polski Kontyngent Wojskowy skierowany do udziału w operacji powinien osiągnąć gotowość do działania 1 stycznia 2015 r. W związku z tym personel kontyngentu zostanie przetransportowany do Afganistanu jeszcze przed końcem operacji ISAF, której mandat wygasa 31 grudnia 2014 r. Mimo zwiększenia liczebności polskiego kontyngentu o dodatkowe etaty nie zostanie przekroczona liczba 500 osób, zapisana w obecnie obowiązującym postanowieniu prezydenta z 10 kwietnia 2014 r.
Polacy będą stacjonowali w bazach Bagram, Kabul i Gamberi. Udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji „Resolute Support” będzie miał charakter doradczy, bez angażowania polskich żołnierzy w działania bojowe. Do głównych zadań PKW należeć będzie:
- doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych;
- doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu;
- ochrona doradców w trakcie realizacji przez nich zadań oraz ochrona bazy;
- doraźna ochrona konwojów logistycznych.
Polski kontyngent będzie operacyjnie podporządkowany Naczelnemu Dowódcy Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Europie.
Na roczne wydatki związane z użyciem kontyngentu zaplanowano kwotę 32 mln zł. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Radę Ministrów zostanie on skierowany do podpisu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.11.2014, 20:44 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |