Newsletter

MG: zmiany rozliczeń podatku akcyzowego zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego (komunikat)

13.11.2014, 16:51aktualizacja: 13.11.2014, 16:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

Przygotowana w MG i uchwalona 7 listopada 2014 r. ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej zawiera szereg ułatwień dotyczących rozliczeń z tytułu podatku akcyzowego. Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie wiążącej informacji akcyzowej (WIA), odstąpienie od obowiązku powiadamiania naczelnika urzędu celnego o formie prowadzonej ewidencji oraz ułatwienia w zakresie obrotu olejami opałowymi.

WIA umożliwi podmiotom działającym w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie wiążącej dla organów podatkowych informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. – To rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz ułatwi przedsiębiorcom relacje z organami podatkowymi – ocenia wicepremier Janusz Piechociński.

Wicepremier przypomina, że opracowane przez MG we współpracy z MF rozwiązania w obszarze obrotu olejami opałowymi dotyczą prawie 9 000 podmiotów gospodarczych. – Zaproponowane zmiany obejmują m.in. zmniejszenie obciążeń administracyjnych, redukują również zakres danych określonych w miesięcznym zestawieniu oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów akcyzowych do celów opałowych – wymienia szef resortu gospodarki.

Nowe przepisy odstępują także od stosowania obecnych konsekwencji wyższej stawki akcyzy w sytuacji, gdy dany podmiot nie złoży w terminie lub wcale, miesięcznego zestawienia oświadczeń dotyczących przeznaczenia paliw płynnych. – Teraz niedotrzymanie terminu określonego w ustawie będzie rodziło podobne konsekwencje jak niezłożenie deklaracji podatkowej – zaznacza szef resortu gospodarki.

Zdaniem wicepremiera Piechocińskiego jedną z istotnych propozycji jest wprowadzenie zapisu o możliwości zastosowania wyższej stawki akcyzy w stosunku do paliw opałowych, dopiero gdy niespełnione zostaną warunki dotyczące oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych paliw do celów opałowych. Konieczne będzie tym przypadku postępowanie podatkowe, kontrolne lub kontrola podatkowa, które ustali cel użycia paliwa.

- To rozwiązanie pozwoli na indywidualne zbadanie każdej sprawy i odstąpienie od stosowania stawki „sankcyjnej” w sytuacji, w której przedsiębiorca nie dopełnił formalnie przepisów, ale użył paliwa zgodnie z przeznaczeniem, tj. do celów opałowych – podkreśla.

Według szacunków MG nowe przepisy wpłyną pozytywnie na rozwój przedsiębiorstw działających w sektorze, a zmniejszenie samych tylko obciążeń administracyjnych w tym zakresie może przynieść przedsiębiorcom, oszczędności w wysokości 0,13 mln PLN rocznie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.11.2014, 16:51
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ