Newsletter

MSZ: Ruszył Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Kalifornii (komunikat)

18.11.2014, 07:56aktualizacja: 18.11.2014, 07:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O wspólnych projektach technologicznych, naukowo-badawczych i gospodarczych w zakresie innowacyjnych rozwiązań dyskutowali 17 listopada w Los Angeles polscy i amerykańscy partnerzy w trakcie Forum Innowacyjności, które zainaugurowało Polsko-Amerykański Tydzień Innowacyjności w Kalifornii. Polskiej delegacji w USA przewodniczy podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk.

Głównym tematem forum były możliwości rozwoju polsko-amerykańskich projektów energetycznych, biomedycznych, w sektorze płatności i finansów, systemów informatycznych oraz technologii wykorzystywanych w przemyśle kreatywnym. Wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że innowacje odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości. – Zachęcam przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze z Polski i Stanów Zjednoczonych do budowania dziś sieci innowacji, które będą procentować w przyszłości współpracą owocną dla obu stron – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji inaugurując forum. Zwróciła przy tym uwagę, że rolą administracji jest wyposażenie liderów innowacji w środki, których potrzebują, aby odnieść sukces. – Musimy dać im pomocną dłoń, gdy tego potrzebują. Musimy zachęcać do współpracy – zwróciła uwagę wiceszefowa MSZ. – Mam nadzieję, że Forum Innowacji będzie pierwszym etapem wielu wspólnych projektów i owocnej współpracy między partnerami z Polski i Stanów Zjednoczonych – dodała

Równolegle do Forum Innowacyjności odbyła się I sesja Polsko-Amerykańskiej Rady Innowacyjności – instytucji międzyrządowej, mającej na celu pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie innowacyjności. Rada została powołana podczas czerwcowej wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorstw, uczelni i instytutów badawczych, które inwestują w projekty badawczo-rozwojowe z obszarów technologii, obronności, energii i zdrowia. Podczas obrad rady podpisano również dokument precyzujący zasady dwustronnej współpracy w obszarze innowacji (Statement of Intent).

* * *

Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji odbywający się między 17, a 21 listopada współorganizowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska oraz instytucje wspierające rozwój innowacyjności polskiej gospodarki takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Rozwoju Przemysłu, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Projekt jest wspierany przez liczne grono partnerów strategicznych reprezentujących polskie i amerykańskie podmioty z sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. Polskiej delegacji towarzyszy grupa ponad 150 przedstawicieli krajowych firm, instytutów naukowo-badawczych, uniwersytetów oraz organizacji zaangażowanych we wdrażanie innowacyjnych projektów.

W programie Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacji przewidziane są m.in seminaria w Los Angeles, na uniwersytetach Berkeley i Stanforda, a także warsztaty w Rocket Space w San Francisco nt. narzędzi i instrumentów rozwoju współpracy z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów. Polscy uczestnicy tygodnia wezmą udział w ponad 25 wizytach studyjnych w amerykańskich instytucjach i przedsiębiorstwach skutecznie wdrażających innowacje i nowoczesne technologie. Ponadto na Uniwersytecie Stanforda odbędzie się debata nt. roli kobiet w sferze innowacyjności, a w San Francisco Design Center będzie miała miejsce promocja najnowszych polskich rozwiązań technologicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ rda/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2014, 07:56
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ