Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dzięki konsekwentnym działaniom ukierunkowanym na rozwój infrastruktury i nowoczesnych technologii oraz wpieraniu przedsiębiorczości Gliwice wyrastają na lidera regionu w dziedzinie innowacji oraz jedno z najlepszych miejsc do inwestowania. Świadczą o tym czołowe miejsca zajmowane przez miasto w prestiżowych rankingach.
W 2011 roku Gliwice otrzymały tytuł Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju w konkursie, któremu patronują trzy ministerstwa i Komisja Europejska. W tym samym roku władze miasta otrzymały tytuł "Samorządu, który wspiera MŚP", w ramach ogólnopolskiego programu promocji samorządów, które wspierają rozwój małych i średnich firm. Gliwice zajęły również pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu tygodnika Newsweek "Miasta Przyjazne dla Biznesu" w 2012 r.
"Chciałbym, żeby stereotyp Śląska i w tym Gliwic się zmienił, żeby Gliwice były rozpoznawalne jako stosunkowo duże, jak na polskie warunki, nowoczesne miasto i przede wszystkim, żeby kojarzyły się z innowacjami, z nowoczesnymi technologiami, techniką, bo te kierunki są najbardziej obiecujące" - podkreśla prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
Nowym inwestycjom w Gliwicach sprzyja nie tylko dogodna lokalizacja na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 i powstająca w mieście Drogowa Trasa Średnicowa, ale także duży potencjał naukowy i dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, który zapewnia m.in. Politechnika Śląska, uznawana za jedną z najlepszych uczelni technicznych w kraju.
Na terenie miasta funkcjonuje także Specjalna Strefa Ekonomiczna o powierzchni prawie 400 ha. Swoją działalność ulokowało tam już 65 firm, zatrudniających łącznie ok. 15 tys. osób, w tym m.in. największy pracodawca w mieście, General Motors Manufacturing Poland.
W strefie działają także: NGK Ceramics Polska (producent materiałów technologicznych), HP Polska (części dla przemysłu motoryzacyjnego), Sils Centre Gliwice (usługi dla przemysłu motoryzacyjnego), TRW Braking Systems Polska (producent podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego), ZWS Silesia (fabryka wyrobów ceramicznych należąca do koncernu Roca), Mecalux (producent systemów magazynowania), czy MAPEI (producent klejów i produktów chemicznych dla budownictwa). Łączna wartość inwestycji w strefie przekracza 8 mld złotych.
Jednym ze sztandarowych przedsięwzięć miasta jest rewitalizacja obszaru o powierzchni ponad 15 ha po zamkniętej kopalni węgla kamiennego "Gliwice". Obecnie na terenie tzw. "Nowych Gliwic", w odrestaurowanych i nowo wybudowanych obiektach działają m.in. Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, Inkubator Przedsiębiorczości oraz kilkadziesiąt innowacyjnych przedsiębiorstw. W czerwcu 2012 r. oddano do użytku Nowy Inkubator Nowych Gliwic - 3-kondygnacyjny budynek obejmujący 20 lokali o powierzchni 45 m2 lub 100 m2, oferowanych przedsiębiorcom na korzystnych warunkach.
W 2014 r. planowane jest ukończenie uzbrojenia drugiej części terenów inwestycyjnych o pow. 8 ha. W ramach działającej w centrum strefy biznesu, miasto oferuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży wysokich technologii. Jest wśród nich m.in. Flytronic, ośrodek badawczo-rozwojowy, specjalizujący się w systemach rozpoznawczo-obserwacyjnych, bazujących na bezzałogowych platformach latających Fly-Eye, czy Future Processing, działający na globalnym rynku oprogramowania. Inifinite Dreas to kolejne innowacyjne przedsiębiorstwo zlokalizowane na tym terenie, tworzy gry i aplikacje na urządzenia mobilne.
W centrum znajduje się też od kilku miesięcy główna siedziba Simtec System, jednego z największych w kraju dystrybutorów systemów telewizji przemysłowej i alarmowej.
Ważnym dla rozwoju innowacji projektem było utworzenie w 2004 r. gliwickiego Technoparku. Ten wspólny pomysł miasta, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej ma za zadanie promocję i tworzenie innowacyjnych i nowoczesnych firm technologicznych oraz transfer innowacyjnych technologii do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
W rezultacie doradztwa i szkoleń realizowanych przez centrum powstało 60 nowoczesnych podmiotów gospodarczych, z których 16 działa obecnie w siedzibie Technoparku. W ramach tej instytucji działa też Inkubator Kreatywnych, wirtualny inkubator dla osób rozpoczynających własną działalność lub nie posiadających stałej siedziby swojej firmy.
Wszystkie te działania przekładają się bezpośrednio na wysoką jakość życia i dobre zarobki. "Bezrobocie mamy na bardzo niskim poziomie, a dochody gliwiczan są jednymi z najwyższych w Polsce. Przekłada się to także na wpływy do budżetu i dzięki temu miasto może sobie na więcej pozwolić. Dlatego też tak dużo inwestujemy" - komentuje Frankiewicz.
W tegorocznym zestawieniu wynagrodzeń w miastach i powiatach przygotowanym przez portal Forsal.pl Gliwice ze średnim wynagrodzeniem brutto 4 137 zł zajęły 15. Miejsce w kraju. Jak podał serwis, bezrobocie w 2013 r. wynosiło tam 7,2%, a średnie wynagrodzenie stanowiło ponad 107% średniego wynagrodzenia w całym województwie śląskim.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.11.2014, 15:53 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |