Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Artur Nowak-Far wziął udział w piątek w uroczystości inaugurującej II rok studiów w ramach programu stypendialnego im. Stefana Banacha.
Zwracając się do stypendystów, wiceminister podkreślił, że studentom zaoferowano nie tylko kształcenie na znakomitych uczelniach, ale także możliwość skorzystania z najlepszych polskich doświadczeń. Wyraził nadzieję, że pobyt w Polsce przyniesie im dużo satysfakcji osobistej i zawodowej, a zdobytą wiedzę i najlepsze polskie doświadczenia zabiorą do swoich krajów, by tam przyczyniały się do rozwoju państw Partnerstwa Wschodniego.
Zjazd inaugurujący II rok studiów w ramach Programu stypendialnego im. Stefana Banacha odbył się na Uniwersytecie Warszawskim. W uroczystości poza stypendystami udział wzięli przedstawiciele założycieli programu: Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także reprezentanci władz Uniwersytetu Warszawskiego. Inaugurację uświetnił wykład prof. dr hab. Tomasza Nałęcza dotyczący emancypacji narodowej i państwowej Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei absolwenci pierwszego roku programu podzielili się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami zarówno naukowymi, jak i związanymi z rozwojem własnej osobowości. Zaprezentowali też tematy prac dyplomowych.
Stypendium im. Stefana Banacha jest rozszerzeniem oferty dostępnych w Polsce programów stypendialnych dla cudzoziemców. Studentom pochodzącym z 6 krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) oferowana jest nauka na polskich uczelniach publicznych na dwuletnich studiach uzupełniających II stopnia na kierunkach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych oraz na europeistyce/prawie europejskim.
Po pierwszym roku studiów uczestnicy programu mogą wziąć udział w wymianie studenckiej w ramach unijnego programu Erasmus. Jednocześnie w trakcie studiów stypendystom oferowana jest możliwość podjęcia na terenie Polski krótkookresowego stażu zawodowego.
Nowy program został uruchomiony w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie studentów ze Wschodu nauką w Polsce. Jest skierowany jest do młodych osób, które już studiują (ukończyły studia I stopnia) oraz pokazały, że są dobrymi studentami. W pierwszym roku realizacji programu 2013/2014 zostało przyjętych na różne polskie uczelnie 44 studentów, w bieżącym 2014/2015 – pięćdziesięcioro.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.11.2014, 17:50 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |