Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Produkty stosowane podczas zabiegów, takie jak toksyna botulinowa i kwas hialuronowy, są dostępne tylko dla lekarzy. Oba preparaty, ze względu na możliwe niepożądane skutki ich podania, mogą być stosowane i podawane tylko przez lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną w profesjonalnie przygotowanych gabinetach, po przeprowadzeniu odpowiednich kwalifikacji pacjenta do zabiegu, oceny jego stanu zdrowia i poinformowaniu go o możliwych działaniach niepożądanych i występującym ryzyku zabiegu (lekarski obowiązek informowania). Takie samo postępowanie lekarza winno mieć miejsce w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej i preparatów do nich stosowanych (np. mezoterapii), ponieważ ich zastosowanie może wpłynąć na organizm człowieka w sposób podobny do leków.
W ostatnim czasie Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging z uzasadnionym niepokojem odnotowuje wzrost zgłoszeń od pacjentów, którzy doświadczyli negatywnych skutków zabiegów wykonywanych przez osoby, które z medycyną estetyczną nie mają nic wspólnego. Certyfikaty i dyplomy, którymi reklamują się osoby niemające odpowiedniego wykształcenia z zakresu medycyny - nie posiadają żadnych podstaw prawnych i świadomie wprowadzają pacjentów w błąd.
Legalność takich zabiegów budzi uzasadnione wątpliwości - czego wyrazem jest stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 25.04.2014 roku i zwrócenie się lekarzy zajmujących się zawodowo medycyną estetyczną do Ministra Zdrowia o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych w tym zakresie. PTMEiAA apeluje do pacjentów, aby sprawdzali kwalifikacje zawodowe osób, u których wykonują, czy też chcą wykonać określone zabiegi. Tylko odpowiednio przygotowany lekarz zajmujący się medycyną estetyczną gwarantuje pacjentowi bezpieczeństwo wykonania zabiegu, a także daje rękojmię posiadania stosownej wiedzy i odpowiednich umiejętności zawodowych, gwarantujących prawidłowe przeprowadzenie zabiegu.
PTMEiAA deklaruje także przygotowanie programu pomocy dla osób poszkodowanych działaniami pseudospecjalistów i prosi o zgłaszanie się takich osób do PTMEiAA.
W imieniu Zarządu i członków Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego
dr Andrzej Ignaciuk
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.01.2015, 17:36 |
Źródło informacji | PTMEiAA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Debata pn. "Potrzeby i wyzwania w polskiej hematologii i hematoonkologii - okrągły stół ekspertów"
- 07.07.2025, 16:06
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: Puls Medycyny
-
Image
Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia PAP
Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.- 07.07.2025, 10:04
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
30 lat realnej pomocy: jubileusz Ogólnopolskiego Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej „Niebieska Linia” PAP
Ponad 394 tys. rozmów telefonicznych, 28 tys. odpowiedzi e-mailowych, 8 tys. interwencji - to bezcenny dorobek trzech dekad funkcjonowania Ogólnopolskiego Pogotowia „Niebieska Linia”, działającego na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU). Jubileusz zbiega się w czasie z 20-leciem obowiązywania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.- 04.07.2025, 10:20
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ