Newsletter

MPiPS: Kongres Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego (komunikat)

02.02.2015, 19:31aktualizacja: 02.02.2015, 19:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiPS informuje:

2 lutego, z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej i Cezarego Grabarczyka, ministra sprawiedliwości, rozpoczął się Kongres Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego.

Dwudniowy kongres jest podsumowaniem kilkuletniej pracy instytucji publicznych i partnerów społecznych i zwieńczeniem projektu systemowego „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”. Jednak, jak zaznaczyli organizatorzy, kongres jest także okazją do konsultacji projektu ustawy o bezpłatnym systemie poradnictwa prawnego.

- Cieszę się, że po wielu miesiącach pracy naszej – Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości – organizacji pozarządowych, organizacji poradniczych i innych podmiotów, które tworzyły projekt systemowy możemy się spotkać i porozmawiać o projekcie ustawy – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Poradnictwo prawne od lat istnieje dzięki organizacjom pozarządowym i organizacjom poradnictwa. Jednak projekt ustawy to krok milowy, który każdemu, kto nie jest w stanie opłacić usług prawników i adwokatów, zapewni dostęp do informacji i porady prawnej – dodał minister Kosiniak-Kamysz.

Podstawą do przedstawionego w konsultacjach społecznych projektu ustawy o bezpłatnym poradnictwie prawnym był wieloletni dorobek organizacji oraz rekomendacje zawarte w Zielonej Księdze.

- Dzięki konsultacjom wiemy, że możemy powierzyć organizacjom pozarządowym nie tylko działania z zakresu informacji prawnej, ale też te z zakresu bezpłatnej porady prawnej – powiedział Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości.

Projekt ustawy zakłada tworzenie punktów bezpłatnego poradnictwa prawnego na poziomie powiatów, w proporcji 1 punkt na 25 tys. mieszkańców. Punkty będą mogły być prowadzone również przez wyłonione w konkursie organizacje pozarządowe. W pierwszym etapie realizacji ustawy około 20% punktów ma być prowadzone właśnie przez podmioty pozarządowe.

Ustawa ma stworzyć system bezpłatnej porady i informacji prawnej, która wyeliminuje wykluczenie związane z brakiem dostępu do porady prawnej i zwiększy jej dostępność. Odbiorcami bezpłatnych porad mają być osoby, które nie są w stanie same pokryć kosztów usług prawniczych i adwokackich.

Organizatorem kongresu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytut Spraw Publicznych, Instytut Prawa i Społeczeństwa, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2015, 19:31
Źródło informacji MPiPS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ