Newsletter

MG ws. wzmacniania zaufania przedsiębiorców do administracji publicznej (komunikat)

27.02.2015, 12:43aktualizacja: 27.02.2015, 12:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MG informuje:

- Przewidywalność działań administracji publicznej i jej poszanowanie dla praw jednostki to podstawowe kryteria oceny jakości państwa i porządku prawnego. Dlatego nasze działania nakierowujemy również na usuwanie zbędnego formalizmu w relacjach między przedsiębiorcami a administracją – podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jednym z rozwiązań opracowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach projektu nowego Prawa działalności gospodarczej, które sprzyja wzmocnieniu zaufania obywateli prowadzących działalność gospodarczą do organów władzy publicznej, jest zasada uprawnionych oczekiwań.

Zakłada ona, że stosowanie prawa przez organ administracji publicznej w konkretnych sytuacjach musi być przewidywalne. Zgodnie z nią urzędy i organy administracji, w relacjach z obywatelem powinny, stosować się do wypracowanej praktyki i działań. Nie powinny również od nich odstępować, jeżeli przedsiębiorca dochował odpowiednich warunków i nie zaszły wyjątkowe okoliczności uniemożliwiające ich stosowanie (np. klęski żywiołowe).

Zasada zyskuje szczególne znaczenie w odniesieniu do tych obszarów relacji, pomiędzy przedsiębiorcą a administracją, w których organ ma pewną swobodę wydania decyzji (tzw. uznanie administracyjne). Tam ryzyko rozbieżności w praktyce administracyjnej jest największe. Ma ona również być wsparciem dla przedsiębiorców w zakresie spraw, w których stanowisko urzędu zostało oparte np. o wytyczne lub interpretacje przepisów prawa.

- Ponieważ rozbudzanie potencjału polskiej przedsiębiorczości wymaga nie tylko kształtowania stabilnych ram prawnych ale także zmiany postaw, proponowane przez MG rozwiązania zmierzają również do upowszechnienia dobrych praktyk w relacjach między obywatelami a organami władzy publicznej – podkreśla wicepremier Piechociński. – Chcemy aby przedsiębiorcy działali w stabilnym otoczeniu prawnym i chcemy budować ich zaufanie do administracji – dodaje.

Zasada uprawnionych oczekiwań ma wzmocnić zasadę pogłębiania zaufania a także uzupełniać zasadę legalizmu (praworządności) nie naruszając jej centralnego miejsca wśród zasad działania władz publicznych. Znalazła ona już wyraz w szeregu dokumentów Unii Europejskiej i Rady Europy. Projekt założeń PDG jest obecnie na etapie opracowywania wniosków z konsultacji międzyresortowych i publicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.02.2015, 12:43
Źródło informacji MG
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii